avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters116132

Activitate ContSters116132

Răspuns la discuția copil nascut in afara casatoriei
Doamna AVLIL, aveti perfecta dreptate, ar fi trebuit ca, imediat ce am nascut copilul, sa decid ca el sa poarte numele ambilor parinti, insa, din pacate, la acea vreme, credeam ca, daca tatal recunoaste copilul, e musai ca bebelusul sa-i poarte numele. Mea culpa, din nefericire, timpul nu poate fi dat inapoi...
Va multumesc mult pentru aceasta clarificare, voi contacta un avocat, atat timp cat e o speranta, as vrea sa lupt pentru ea. Sincera sa fiu, mi se parea absurd sa nu existe NICIO speranta in acest sens, doar sunt mama copilului, EU am decizie definitiva si irevocabila de a creste copilul, locuim in aceeasi casa, deci, a nu avea NICIO sansa ca fiica mea sa poarte SI numele meu parca nu e normal, nu? Mii de multumiri inca o data!
Răspuns la discuția copil nascut in afara casatoriei
Va multumesc, toate cele bune!
Răspuns la discuția copil nascut in afara casatoriei
Iertati-ma, eu am o meserie care nu are nici o legatura cu domeniul juridic, de aceea nu inteleg de ce un copil nascut in fara casatoriei nu poate purta numele ambilor sai parinti? Care este logica?

Multumesc!
Răspuns la discuția copil nascut in afara casatoriei
Multumesc pentru raspuns!
Totusi, nici daca apelez la instanta nu pot obtine schimbarea numelui fiicei noastre in sensul ca ea sa poarte numele ambilor parinti, nu doar pe cel al tatalui?

Multumesc!
Răspuns la discuția copil nascut in afara casatoriei
Buna ziua!

Am o problema asemanatoare cu domnul care a intiat acest subiect. Fiica mea e nascuta dintr-o relatie de concubinaj, a fost recunoscuta la nastere de tatal ei si ii poarta numele. Eu as dori insa ca fiica mea sa poarte si numele meu (alaturi de cel al tatalui), insa tatal nu este de acord. Pot face ceva in acest sens?

Multumesc!