avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1862 soluții astăzi
Forum Activitate mesi

Activitate mesi

In data de 02.12 .2009,pe ruta Ludus-Targu Mures un cetatean strain a fost oprit de un echipaj de politie cu motivul ca a depasit pe linie continua si i s-a suspendat permisul pe o luna cu drept de circulatie inca 15 zile pe teritoriul romaniei,specific ca cetateanul strain nu a semnat procesul verbal.In aceeasi zi a facut o declaratie la notar ca a luat la cunostinta ca nu va conduce pe teritoriul romaniei 30 de zile si ca in 24 de ore paraseste romania si ca are nevoie de permis pentru a putea conduce la el in tara.A doua zi ne-am prezentat la politia rutiera din Tg.Mures pentru a cere permisul inapoi,iar ei nici nu au vrut sa stea de vorba cu noi si au zis ca permisul nu il vor da inapoi ci il vor trimite prin consulat.Am citit legea iar ei erau obligati de ai da permisul inapoi fiindca la el in tara nu e valabila dovada si acolo nu are de ce sa ispaseasca o pedeapsa pe care nu a comis-o,iar fara permis nu poate circula.
Va rog sa-mi dati un raspuns cat mai repede cu ce are de facut,fiindca mie mi se pare un abuz din partea politie ritiere.
Specic ca pe dovada nu s-a mentionat km corect unde a fost oprit.