avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate iulys

Activitate iulys

Răspuns la discuția Cota 5% TVA locuinte noi
Chiar daca nu mi-a raspuns nimeni, m-am prins intr-un final despre ce este vorba. Insa se naste o alta intrebare...
Despre ce este vorba? Vanzatorul este persoana fizica, neplatitoare de TVA. Crede ca de la 01 ianuarie 2010 va fi nevoit sa se declare platitor de TVA iar daca tranzactia (vanzare a se va incheia la anul), vrea sa ne oblige printr-o clauza in prelungirea antecontractului, sa platim noi 5% cota TVA. Adica 3000 euro.
Intrebarea mea este: poate sa faca acest lucru legal atata timp cat in antecontract este stipulata doar suma de 60000 euro - pret final al apartamentului? Am dreptul legal sa refuz sa semnez asa ceva?
Răspuns la discuția Cota 5% TVA locuinte noi
iulys a scris:

Buna ziua,
In data de 17.09.2009 am semnat un antecontract pentru achizitionarea unei locuinte noi prin programul "Prima Casa". Pretul apartamentului stipulat si in antecontract este de 60 000 euro (nu se specifica daca este inclus sau nu TVA-ul). La semnarea antecontractului am achitat 5% din valoarea locuintei (3000 euro), urmand sa obtinem de la banca suma maxima prin acest program: 57 000 euro. Toate bune si frumoase.
Datorita intarzierii unor acte (mentionam ca am asteptat dupa actele proprietarului), suntem nevoiti sa prelungim antecontractul care expira la 15 decembrie a.c. Agentia care vinde apartamentul ne-a spus ca daca vom prelungi finalizarea tranzactiei pana anul viitor (2010) si nu vom reusi sa incheiem acum (acest an) contractul de vanzare-cumparare, la anul va trebui sa suportam noi (ca si cumparatori), cota de 5 % TVA.
Am ramas efectiv cu gura cascata, in conditiile in care noi nu am stiut niciodata ca trebuie sa dam aceasta suma daca nu incheiem anul acesta.
Va rog sa ne lamuriti si pe noi daca este de datoria noastra sa dam acesti bani si daca acesti oameni (agentia si proprietarul) ne pot constrange sa facem acest lucru. Ne gandeam ca exista posibilitatea ca acestia sa adauge vreo clauza la prelungirea antecontractului iar noi nu stim cum sa ne aparam drepturile iar posibilitatea ca noi sa mai suportam aceasta suma nu exista pentru ca nu am luat niciodata in calcul aceasta cheltuiala. Consideram ca se face un abuz si presiune in ceea ce ne priveste si nu stim cum sa ne aparam. Va rugam sa ne sfatuiti ce ar trebui sa facem.
Va multumesc anticipat,


Situatia prezentata mai sus este mai speciala datorita faptului ca nu eu ca si cumparator doresc sa recuperez TVA ci este tocmai invers, vanzatorul incearca abuziv sa ma determine sa semnez o prelungire de antecontract cu clauza de plata 5% TVA in cazul in care contractul de vanzare cumparare nu se va semna pana la sfarsitul anului. Iar acest lucru depinde de multi factori, nicidecum de noi.
Eu chiar nu inteleg de ce trebuie sa mai dau 3000 de euro din moment ce am dat deja aceasta suma avans la semnarea antecontractului si urmeaza ca vanzatorul sa primeasca diferenta de 57000 euro de la banca de unde am depus dosarul.
Spun ca incearca abuziv deoarece ne ameninta ca nu va prelungi antecontractul daca nu semnam cu aceasta clauza.
Concluzie... Toate eforturile noastre au fost in zadar. Trei luni de asteptare, 3000 euro pierduti, stres, nervi, emotii, drumuri, etc.
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac.
Multumesc,
Buna ziua,
In data de 17.09.2009 am semnat un antecontract pentru achizitionarea unei locuinte noi prin programul "Prima Casa". Pretul apartamentului stipulat si in antecontract este de 60 000 euro (nu se specifica daca este inclus sau nu TVA-ul). La semnarea antecontractului am achitat 5% din valoarea locuintei (3000 euro), urmand sa obtinem de la banca suma maxima prin acest program: 57 000 euro. Toate bune si frumoase.
Datorita intarzierii unor acte (mentionam ca am asteptat dupa actele proprietarului), suntem nevoiti sa prelungim antecontractul care expira la 15 decembrie a.c. Agentia care vinde apartamentul ne-a spus ca daca vom prelungi finalizarea tranzactiei pana anul viitor (2010) si nu vom reusi sa incheiem acum (acest an) contractul de vanzare-cumparare, la anul va trebui sa suportam noi (ca si cumparatori), cota de 5 % TVA.
Am ramas efectiv cu gura cascata, in conditiile in care noi nu am stiut niciodata ca trebuie sa dam aceasta suma daca nu incheiem anul acesta.
Va rog sa ne lamuriti si pe noi daca este de datoria noastra sa dam acesti bani si daca acesti oameni (agentia si proprietarul) ne pot constrange sa facem acest lucru. Ne gandeam ca exista posibilitatea ca acestia sa adauge vreo clauza la prelungirea antecontractului iar noi nu stim cum sa ne aparam drepturile iar posibilitatea ca noi sa mai suportam aceasta suma nu exista pentru ca nu am luat niciodata in calcul aceasta cheltuiala. Consideram ca se face un abuz si presiune in ceea ce ne priveste si nu stim cum sa ne aparam. Va rugam sa ne sfatuiti ce ar trebui sa facem.
Va multumesc anticipat,