avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Activitate Annita

Activitate Annita

Da asa este, dar care contract de vanzare-cumparare cu clauza este mai bun si care nu poate fi atacat asa usor?
M-am interesat la notar si un act de vanzare-cumparare simplu costa destul de mult.
Se poate ca atunci cand incheei cu buncii mei acest contract de vanzare-cumparare cu clauza sa fie si unchiul meu de fata si sa semneze cum ca este de acord cu acest act pe care bunicii mi-l fac mie ? Banuiesc ca atunci nu ar mai avea ce sa atace mai tarziu dupa moartea lor.

Dar acest tip de contract de vanzare-cumparare cu clauza nu poate fi atacat in instanta ?
Mi-e frica (,) ca dupa moartea bunicilor, unchiul meu sa nu ma dea in judecata pe diverse motive.

Stiu ca actul de vanzare-cumparare simplu este si cel mai scump.
Buna ziua,

Bunicii mei vor sa-mi lase mie, dupa moartea lor, apartamentul in care locuiesc numai eu de 5 ani, ei avand apartamentul lor.
Intrebarea este, cum ar fi mai bine sa-mi faca actele ?
Act de vanzare-cumparare cu clauza ? Donatie.? Care nu poate fi atacat ?

Precizez ca bunicii mei mai au un copil, inafara de mama mea care este decedata, caruia ii lasa apartamentul in care locuiesc ei in prezent, iar eu nu am pretentii la acest imobil.
Vor sa ma stie asigurata dupa moartea lor fara ca cineva sa imi atace dreptul de proprietar al apartamentului.