avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate levi78

Activitate levi78

Sper sa nu fi gresit locul de postare.:-/

Dupa cum spune titlul sunt un agent de paza si ce am patit in urma unui "control" al unui politist (comisar sef) civil si,si in afara serviciului intr-o zi de sambata la ora 17:50-18:00.
Detalii (posibil) utile:
-lucrez ca ag paza de cca 6 1/2 ani cu atestat de vre-o 4 1/2 ani.
-timpul sambata orele 17:50-18:00
-imprejurimi,obiectivul meu iar vizavi alt obiectiv si alta firma de paza
-in ghereta era cald(ca imi incalzeam mancarea) afara vant

Ce si cum sa intamplat:stand in ghereta aud un sunet specific franei de Dacie oprind in fata postului,intrari in obiectiv,ridicand capul (stand pe un scaun relativ confrtabil dar mai joas decat sa pot vedea clar ce se petrece dupa gard) constat ca este chiar o dacie prapadita care opreste in fata gheretei.

Iesind afara si din obiectiv la masina dau buna ziua si cand sa ma prezint incepe tare fara a ma lasa sa ma prezint...(protocolul) "ce faci,dormi nu ??!!" se prezinta a fi comisar sef si continua daca il cunosc si daca cunosc pe (a dat niste nume) si sustinand in continuare ca dormeam il vede si pe celalant agent si zice despre el ca abaut, aconsumat alcool(distanta de la masina si ghereta acelui ag paza fiind de vre-o 20 metri chemandul la ghereta la mine,intre timp intram in ghereta,scrie in dosarul unic de control ce a "constatat"...ca dormeam.

Nu stiu cum a ajuns la acea concluzie,dar cei drept aveam fata palida (intretinuta si de caldura din ghereta incalzindumi mancarea) si si ochii cu cearcane (dimineata precedenta,asta fiind ora 7 iesind din serviciu am fost nevoit sa plec din oras la firma,firma fiind din afara orasului si ajungand inapoi acasa dupa ora 17:15.
Cand ajunge celalant agent la ghereta la fel si cu el numa ca el nu a dormit el a baut si era baut si il trimete inapoi sa faca nu stiu ce.

De legitimat a refuzat sa o faca,motivul "ai sa vezi cine sunt,ai sa afli cine sunt" si cu amenintari ca ma lasa fara atestat si sa fac paza acolo unde am luat atestatul,in acest timp chemand un echipaj de politie chiar el,echipaju a ajuns repede cei drept dar cand echpaju a ajuns el deja pleca,de oprit la noi nu a oprit ci sa luat dupa masina care i-am aratato ne mai revenind inapoi.

In dosarul unic de control pe langa "constatare" a mai scris doar sa ma prezint a doua zi (duminica)cu reprezantantul firmei(de paza) care este la zeci de KM la sediul central de politie,in schimb nimic altceva,nu tu un PV,nu amenda,nu martor,nu dovada la ce a "constatat".:ohyes:

Intrebarea este:de prezentat nu m-am prezentat la sectie,ce se poate intampla in urma acestui "eveniment" si pt ca nu m-am prezentat,tinand cont si ca "politistul" nu a avut cum si cu ce sa probeze de ceace ma acuza ??!!

later edit
@procmarci
scuze am "dat" prea devreme acel accept.
Răspuns la discuția Problema la/cu AFOFM
1. angajatorul imi cere acea repartitie pt ca sa le dovedesc celor de la AJOFP ca ca eu am fost sa imi caut de munca.
2.acelas lucru mi-au spus si angajatorii.
3.cel mai probabil aia am sa si fac.
Va multumesc pt atentie.
Răspuns la discuția Problema la/cu AFOFM
tudorvaleriu a scris:

2. Pe vremea cand se cerea asemenea dovada, aceasta consta intr-o cerere de angajare facuta catre un angajator iar acesta scria pe cerere (si stampila) ca nu are loc de munca disponibil conform pregatirii dvs.

Ce pot face eu in acest caz,ca angajatarul imi cere o "repartitie" care cei de la AJFOP nu mi-l elibereza ?
Răspuns la discuția Problema la/cu AFOFM
Eu inteleg,dar doamna/ele insista pe faptul ca eu sa le aduc presupusa dovada,iar angajatorul nu mi-l da decat pe acea rpartitie pe care AJOFP nu (vor) mi-l dau.
Ce sa fac eu in acest caz cand merg la viza lunara ?
Buna ziua,subsemnatul B.S.Andras somer,beneficiar al ajutorului de somaj am o problema la agentia din Sf.Gheorghe-Covasna.

Problema si/sau nelamurirea mea consta in faptul ca exista acea regula si/sau obligatie ca eu beneficiarul ajutorului de somaj trebuie sa fac dovada cautarii unui loc de munca,dar in momentul cand merg la angajatorul care a facut anuntul fie la AJOFP fie in ziar sau internet si raspund anuntului,in momentul depuneri CV-ului/cereri pt angajare,iar la solicitarea mea pt ace dovada de cautare a unui loc de munca mi se cere un anumit formular care trebuie eliberat de catre AJOFP compusa din doua pati,acel formular la cerea verbala nu mi se elibereaza de catre AJOFP.
Motivatia si raspunsul angajatului AJOFP in momentul cand le solicit cel formular este ca ei nu imi da acel formular.
Ca o dovada a mea mi sa comunicat de catre angajatul AJOFP poate sa reprezinte CV-ul sau Cererea de angajare care sa aiba o stampila,semnatura si motivatia neangajari mele din partea potentialului angajator dar care angajatorul nu o face decat pe acel formular eliberat de catre AJOFP.
Ce pot sa fac eu in acest caz,se procedeaza corect ?
P.S. am "reusit" o data sa aduc acele dovezi dar acei angajatori au zis ca normal trebuie sa mi sea dea acel "fomular" .
va multumesc