avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate bancherashoo

Activitate bancherashoo

Răspuns la discuția HELP: obligatii de plata la CASS
1. In 2004 mama era angajata la firma proprie. Instiintarea de plata a venit pe numele ei ca PF, nu vad despre ce altceva ar putea fi vorba...Eu ma gandesc ca nu s-a facut viramentul op-ului reprezentand contributii angajat la fondul de sanatate sau poate ca s-a facut, dar nu mai gasesc op-ul repectiv sa fac dovada platii. Societatea la care era mama angajata in 2004 s-a dizolvat la inceputul lui 2005 si nu mai gasesc actele contabile de atunci.
Dar eu ma intreb de ce nu s-a sesizat asta mai repede, ci doar dupa 5 ani. Le puteam plati atunci aceste contributii, nu sa platesc acum majorari de 2-3 ori mai mari...Exista vreun temei legal in baza caruia aceste restante se pot prescrie (avand in vedere termenul de 5 ani trecut de cand exista)?
Buna ziua. Recent mama mea a primit o decizie de impunere venita de la CASS privind niste obligatii de plata restante din 2004!!!, reprezentand probabil o cota contributie angajat neplatita(6.5%), iar penalitatile/majorarile sunt normal de 2.5 ori mai mari decat obligatia de plata. :O
Strigator la cer este faptul ca din 2004 nu s-a sesizat nimic, iar acum ea este obligata sa plateasca penalitati aproape de 3 ori mai mari decat contributia datorata. Vreau doar sa intreb in ce mod o poate afecta neplata acestor obligatii de plata (eu stiu... la cuantumul pensiei, se pot dispune popriri pe conturi, etc)?

Multumesc