avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate ionela95

Activitate ionela95

In urma cu cateva zile am suferit un accident rutier pe trecerea de pietoni, nesemaforizata, dimineata, la prima ora,cand inca era intuneric. Pe banda I erau stationate la semaforul aflat dincolo de trecerea de pietoni autoturisme. M-am angajat in traversare si n-am observat masina care se deplasa pe banda a II-a, pentru ca eram atenta la sensul opus, de unde venea o masina cu viteza mare. Am fost acrosata si in urma impactului am suferit o fractura de platou tibial stg. si col peroneu stg. La spital m-a transportat soferul care a suportat tot tratamentul medicamentos si ingrijirile paleative (injectiile care trebuie sa mi se administreze timp de 35 zile, cat dureaza imobilizarea ). Am refuzat spitalizarea si interventia chirurgicala. Eu as vrea sa ne intelegem amiabil si i-am cerut 10000 Ron, ca sa nu depun plangere si sa declar ca n-am fost pe trecerea de pietoni, ( apropo, se poate inainta dosarul fara declaratia mea ?) dar el nu-mi ofera decat 1000 Euro cu act notarial. Sa accept ? In instanta as putea obtine mai mult, tinand cont ca pana acum eu n-am cheltuit nimic ? Daca fac act notarial si fractura nu merge bine, mai pot merge apoi in instanta ?