avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate mariliv

Activitate mariliv

A merge pe L.136/95 inseamna taxa de timbru la valoareDaunele materiale si morale acuma sant greu de cuantificat ,cheltuielile cresc in fiecare zi cu medicamente si nu numai,recuperarea va fi f.anevoioasa dat fiind vasta destul de inaintata.Poate ar fi bine sa iau hotarare asupra acestui aspect in faza de urmarire penala la Procuratura cand deja se va angaja aparator?
V-am ascultat sfatul,am consultat avocatul care mi-a recomandat: depunerea plangerii penale prealabila,acordul in cazul in care faptuitorul este dispus sa-mi achite despagubiri pentru cheltuielile de pana acuma (,cu intocmirea unei conventii/intelegere in aceste sens )urmand ca o angajare a apararii sa se faca in faza de cercetare penala la Procuratura.
In cazul accidentului de circulatie victima are posibilitatea de a solicita"daune morale".Acestea sant suportate de faptuitor sau unitatea care a intocmit polita RCA. In ultimul caz unitatea este chemata in judecata in calitate de parte civilmnte responsabila?Cine cere introduerea ei in cauza faptuitorul sau partea vatamata?Multumesc.
Sant f.obosita si uita multe.Nu v-at pronuntat asupra faptului daca considerati necesara angazarea unui aparator in ceasta faza de cercetare penala.O puteti face?
Da am inteles.Problema este ca victima a fost transportata direct la Urgenta de catre faptuitor iar in ceea ce priveste martorii nu am de unde sa stiu cine sant.Ma pot interes la Politie.Oare imi spune.Privitor la partea penala,de ce considerati ca are importanta sa ma pronunta asupra acestea,desigur raportat la despagubirile civile.Exista vreo conexiune intre cuantumul pedepsei si despagubirile civile acordate de instanta.Aceste despagubiri se vor plati de faptuitoare(inculpata ulterior) sau de asigurator RCA.Faptorul la ora actuala este n umai "lapte si miere"
Buna seara.sant f. noua pe forum,am incercat sa citesc ce s-a mai scris in problema care ma intereseaza dar sincera sa fiu nu mai am rabdarea necesara.Daca se poate,m-ar interesa urmatoarea problema:un accident de circulatie,pe trecere de pietoni.Victima a fost lovita de o masina,din cazatura a avut fractura de col femural,operata.S-au introcmit formalitatile necesare in sensul ca a fost politia la fata locului,dar nu sa- laut inca declaratie victimei:intrebare:ce drepturi are victima,ce trebuie sa solicite in fata politiei ,ma refer in exclusivitate pe despagubiri civile,daune morale...etc.Partea penala ramanand in exclusivitate la apreciere instantei,ulterior.Se impune angajarea unui aparator in aceasta faza?Multumesc