avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Activitate ymke

Activitate ymke

Răspuns la discuția Asociat majoritar decedat
Margareta Stanciu a scris:

Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei;
b) bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;
c) bunurile de uz personal si cele destinate exercitarii profesiei unuia dintre soti;
d) bunurile dobandite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii si inovatii, precum si alte asemenea bunuri;
e) indemnitatea de asigurare sau despagubire pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare.

Cititi cu mare atentie actul constitutiv.


Societatea a fost fondata de sotul meu in timpul casatoriei.
Buna seara,

As dori si sa ma ajutati intr-o problema.
Sotul meu detinea 80% dintr-o societate, pe care a fondat-o in in 1999 si din anul 2002 a cedat 20% din actiuni colegului sau, iar notarul care a intocmit certificatul de mostenitor a "tratat" cele 80% din acea societate ca fiind bun propriu si nu bun comun ( sotul meu a decedat anul trecut ). Sincer, nu am cunostinte de specialitate, dar nu cred ca este corect intocmit acet certificat de mostenitor.
Va rog sa-mi dati un sfat legat de aceasta problema.
Multumesc anticipat
Discuție Schimbare notar
Bna seara,

In urma decesului sotului, am dezbatut succesiunea doar pt partea de actiuni detinuta la o societate comerciala.
Dupa ce am reusit deblocarea societatii la care sotul meu era actionar majoritar, am mers la notarul care s-a ocupat de toate achizitiile facute, altul decat cel la care am fost, si am incercat sa merg mai departe cu dezbaterea succesorala : locuinta, alte terenuri, conturi personale, dar am fost surprinsa cand mi s-a spus ca trebuie sa merg la notarul care a inceput procedura.
Mi se pare absurd sa fiu obligata sa continui cu notarul care nu a avut bunul simt sa ma informeze ca nu pot continua dezbaterea cu alt notar.
Va rog sa-mi spuneti ce pot face acum sa renunt la acest notar.
Multumesc.