avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1995 soluții astăzi
Forum Activitate smart28

Activitate smart28

Răspuns la discuția recuperare taxa auto
eu am vorbit cu un avocat si a zis ca a trecut prea mult. Daca as vrea sa actionez singur, cam care ar fi pasii ...ma lipsesc si de avocat, nu coneaza cat timp dureaza.
multumesc
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
taxa de inmatriculare am platit-o in iulie 2007, deci am trecut 5 ani si 3 luni de atunci. Este posibil sa se fi prescris? Mai pot recupera banii in instanta?
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
smart28 a scris:

de la finante publice sau de la taxe si impozite...


am fost la directia taxe si impozite insa mi-au zis ca ei nu au nici o copie dupa certificatul de inmatriculare. aveti idee unde sa mai incerc?


Răspuns la discuția recuperare taxa auto
de la finante publice sau de la taxe si impozite...
Buna seara. In iulie 2007 am luat o masina din Germania si am inmatriculat-o in tara platind o taxa de prima inmatriculare de aprox. 1250 lei. Intre timp masina am vandut-o. Acum as putea sa imi recuperez banii si penalizarile dand statul in judecata. Problema este ca nu mai am copie dupa certificatul de inmatriculare. De la inmatriculari am facut o cerere si in 2 saptamani imi vor da toate actele de la dosar ,mai putin certificatul de inmtriculare. Imi puteti spune va rog de unde as putea sa il iau. Cel care mi-a cumparat masina in 2009 nu mai stiu nimic de el. Multumesc!
Răspuns la discuția salariu in contul sotiei
ok atunci daca mi-as deschide un cont bancar in Bulgaria, stau la aprox. 100 km de Vidin, atunci as putea "scapa"? Adica salariu sa mi se vireze in contul deschis la banca din Bulgaria. Angajatorul ar utea avea vreo problema sa imi vireze banii acolo?
Răspuns la discuția salariu in contul sotiei
sa inteleg ca un card atasat la un cont curent deschis la o banca mai putin cunoscuta este o solutie chiar si pe termen lung?
Răspuns la discuția salariu in contul sotiei
Multumesc pentru raspuns, deci depinde de angajator...
Răspuns la discuția salariu in contul sotiei
Pe vremea cand am facut creditul nu o cunosteam pe sotie.
Ca mi se trimite poprire direct la angajator este mai bine deorece angajatorul vireaza 1/3 din salariu la banca , insa daca salariu mi se duce direct in banca, atunci banca il opreste tot.
Sa inteleg ca nu merge salariu virat la sotie in cont chiar daca sunt imputernicit si posesor desemnat?
Buna ziua. Am probleme cu achitarea datoriei catre banci (un credit de nevoi personale simplu). Momentan primesc salariu "in mana", insa va trebui sa imi fac un cont bancar si un card. Problema este ca sigur mi se va pune poprire pe cont si mi se va retrage o suma din ei. Intrebarea este daca sotia deschide pe numele ei un cont bancar fiind si eu trecut ca si posesor desemnat sau imputernicit pe contul ei, atunci cei de la servici vor putea sa imi vireze salariu in acest cont bancar, respectiv al ei?
Multumesc!