avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1488 soluții astăzi
Forum Activitate danny2010

Activitate danny2010

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca ati dat declaratia de acceptare veti primi drepturile conferite de lege.
Nu puteti fi inlaturat de la mostenire.
In rest, nu ramane decat sa va angajati avocat care sa va apere daca nu doriti sa va prezentati la proces sau nu il deschideti dvs.

Multumesc pentru raspuns, dar care sunt procedurile si ce cheltuieli implica actiunea de actionare in judecata?
Va rog frumos sa imi raspundeti, care sunt procedurile si ce cheltuieli implica actiunea de actionare in instanta a sotului supravietuitor (care nu este tatal meu) al mamei mele decedate nu doreste sa faca succesiunea, sustinand ca eu nu am nici un drept la mostenire, eu deja am facut la notariat acceptarea succesiunii defunctei mame sub beneficiul de inventar in termenul legal de sase luni de la deces.Mentionez ca sotul supravietuitor are un baiat cu defuncta mama si notarul public mi-a precizat ca amandoi fratii avem fiecare dreptul la cate 37,5% din mostenire iar restul de 25% revine sotului mostenitor, in asteptarea unui raspuns concret, va multumesc din suflet.
Răspuns la discuția succesiune dupa parinti decedati
Buna ziua,am si eu un caz de succesiune.Pe data de 13 noiembrie a decedat mama mea,eu doresc sa deschid succesiunea,sunt fiul ei din prima casatorie, eu mai am un frate conceput de mama cu cel de-al doilea sot, stiu ca sotului supravietuitor i se cuvine1/4 din mostenire iar restul-noua fratilor. Imediat dupa moartea mamei, am fost invitat de sotul supravietuitor al mamei mele la negocieri si mi s-a propus suma de 5000 euro pentru a semna sa renunt la mostenire, iar eu nu am fost de acord.Mentionez si ca apartamentul este pe numele mamei dinainte de a se casatori a doua oara. In concluzie, cei doi, tatal si fiul, nu doresc sa se faca imparteala corect si sa se se prezinte la succesiune, eu ce trebuie sa fac, sa apelez la instanta?Trebuie sa initiez ceva, nu stiu ce cheltuieli implica,va rog un sfat bun, multumesc anticipat.
Răspuns la discuția succesiune dupa parinti decedati
Buna seara, in urma cu circa o luna si jumatate a decedat mama mea, doresc sa deschid succesiunea,eu sunt fiul ei din prima casatorie si fratele meu este fiul ei din a doua casatorie, stiu ca sotului supravietuitor i se cuvine1/4 din mostenire iar restul-noua fratilor. Imediat dupa moartea mamei, am fost invitat de sotul supravietuitor al mamei mele la negocieri si mi s-a propus suma de 5000 euro pentru a semna ca renunt la mostenire, iar eu nu am fost de acord si am zis ca atat cat imi da legea, atat iau, iar el a disperat, tipand ca legea imi da circa 20000 euro, bani pe care nu-i are si nici nu vrea sa vanda apartamentul pentru a mi se da suma acordata de lege.Mentionez si ca apartamentul este pe numele mamei dinainte de a se casatori a doua oara. Am dedus ca doreste"sa dispara" de la domiciliu o perioada de timp pana trec cele 6 luni pana la prescriptie, el doreste sa nu se prezinte la succesiune ca sa pierd eu dreptul de succesiune, in cazul in care nu vor sa se prezinte nici sotul mamei si nici fratele meu de mama, eu ce trebuie sa fac, sa apelez la instanta?, eu chiar de luni trebuie sa initiez ceva, va rog un sfat bun, multumesc anticipat.