avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1337 soluții astăzi
Forum Activitate alin2

Activitate alin2

Răspuns la discuția act de vinzare -cumparare
Va multumesc pt. raspunsurile dumneavoastra. Tatal vitreg are dreptul la mostenirea mamei care este dobindita prin taxa taxa de succesiune? Dar la apartament care este dobindit prin hotarire judecatoreasca(in urma divortului), dar este cumparat in timpul casatoriei lor?
Un sfat va rog. Mama este mostenitoarea unei proprietati rezultata in urma taxei de succesiune intre frati acestia neavind nici o pretentie la imobilul respectiv( parinti decedati). Mama este recasatorita, tatal vitreg aceeasi situatie mostenitor in urma taxei de succesiune. Ambele proprietati sunt dobindite in timpul casatoriei. Mama detine o alta proprietate(apartament) rezultat in urma divortului cu tatal meu, eu fiind minor tata a cedat apartamentul in favoarea mea, dar mentionez ca este cumparat de la stat in timpul casatoriei cu tatal vitreg#-o. Tatal vitreg are un copil din casatoria anterioara,problema este tatal vitreg vrea sa-mi faca act de vinzare cumparare pe casa lui si ma tot inebuneste sa fac act de vinzare si pe respectivele 2 proprietatii detinute de mama deoarece spune el in urma decesului unuia dintre parintii fratele vitreg are drepturi egale cu mine la proprietatile mamei. Imi puteti spune va rog care sunt drepturile fratelui vitreg in aceasta situatie si ce ma sfatuiti sa fac. Va multumesc mult.