avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate lnstefan

Activitate lnstefan

Va voi tine la curent d-le Armenteros. Ar fi mai simplu pentru dvs. daca v-ati documenta cat de putin in legatura cu problema ridicata si dupa aia sa emiteti judecati. Apartamentul vecin este debransat de 3 ani de la orice sursa de incalzire. Fiti convins ca fac tot ce e posibil pentru indepartarea periodica a mucegaiului. Si va asigur nu e tocmai cea mai placuta ocupatie.
Multumesc. Nu mai speram sa aud/citesc si ceea ce este atat de evident.
Senzatia mea este ca pozitionarea dvs. implicita si categorica de partea acelui locatar, posibil vinovat, este de data aceasta complet eronata.
Asa cum inundatiile, zgomotul sau incendiul sunt factori evidenti pentru toata lumea ca produc daune in condominiu, la fel si mentinerea unei temperaturi extrem de scazute (foarte apropiata de cea de afara) reprezinta un factor cel putin la fel de daunator pentru condominiu. Dar probabil ca argumentele in acest caz sunt mult prea tehnice astfel incat e dificil pentru cineva neavizat d.p.d.v. tehnic sa inteleaga.
Nu e nici o problema putem discuta la nesfarsit despre mucegai, aerisiri etc., dar intrebarea mea era pusa in contextul in care stiu foarte bine ca atunci cand locuiesti in condominiu ai si obligatii (fata de ceilalti vecini) nu doar drepturi.
Apropo, eu aerisesc de doua ori pe zi in conditii de -14 grade afara. De cate ori ati fi dvs. dispus(a) sa faceti aceasta operatie in locul meu, practic nu teoretic ?
Asa as fi spus si eu daca nu mi se intampla. Cateva consecinte ale faptului ca apartamentul de dedesubt nu este incalzit, de fapt nelocuit:
- oricat as incalzi eu apare mucegai la toate colturile si muchiile de jos; mucegaiul pentru sanatate nu e deloc sanatos, dimpotriva;
- cheltuielile mele de incalzire sunt probabil duble;
- senzatia de rece de la pardoseala este permanenta.
De altfel toate aceste lucruri sunt foarte cunoscute si recunoscute in domeniu.
Ma intereseaza pasii si baza legala actionarii in justitie a unui vecin/proprietar de apartament care nu isi incalzeste apartamentul, situatie ce imi creeaza probleme grave de disconfort, sanatate si de cheltuieli.