avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1228 soluții astăzi
Forum Activitate Tastatura

Activitate Tastatura

Ce ma intereseaza foarte tare este daca cumva se mai poate scapa fara a se intocmi dosar penal? adica ma rog, eu nu sunt recidivist , nu am avut niciodata probleme cu legea de nici un fel. Iar chestia este chiar adevarata , nu am realizat , a fost prostia mea ... Nu stiu ce sa fac acum! As prefera sa platesc o super amenda numai sa nu imi patez cazierul :(. M-am grabit , eram chemat de colegi , mai in gluma mai in serios am facut-o lata. Exista vreo mica sansa sa scap fara "ceva" penal? :( Sunt disperat va rog sa ma ajutati.
Acum 2 luni am mers in carrefour cu un grup de prieteni am facut cumparaturi pt munte, si mi-am luat si o geaca. cand am trecut la casa cu acele cumparaturi geaca am avut`o in mana si pur si simplu am trecut mai departe fara a o achita(geaca). Am fost interceptat de agentii de paza , mi`am cerut scuze , am achitat`o pe loc dupa care a venit un agent de politie care mi-a luat o declaratie in care i-am relatat ceea ce s-a intamplat. nu am mers la sectia de politie ci am dat declaratia acolo. Acum de curand mi-a venit o Citatie in care scrie ca tre sa ma prezint pe 2 ian la sediul de politie , iar in josul paginii scrie cu privire la Dosar Penal. Este posibil sa mi se intocmeasca dosar penal? Se poate sa ma scoata intre timp de sub urmarire? Cum sa procedez