avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate garbis

Activitate garbis

Discuție tva deductibil
D-na Sobolevschi membra si a Camerei Consultantilor Fiscali a mentionat, intr-un interviu acordat presei ca persoanele fizice care vor fi obligate sa plateasca TVA pot deduce TVA de la stat pentru valoarea imobilelor sau terenurilor pe care le au pe stoc in prezent, daca isi transforma activitatea sub cadrul juridic al persoanelor juridice pana cand statul va face controlul tranzactiilor
intrebarea mea este cum se poate face aceasta deducere?
Discuție tva imobiliare
sunt persoana fizica impozabila in scopuri de tva care vinde apartamente in mod uzual
vanzarea de apartamente la momentul actual nu merge bine
dar am niste oferte pentru anul 2010 cand apartamentele vor fi vechi si nu vor mai fi purtatoare de TVA, chiar daca eu sunt platitor de TVA. va intreb ce impozite directe si indirecte va trebui sa platesc in momentul vanzarii, in 2010: 16% din venitul net sau acel 2-3% din venitul brut ?
de asemenea voi vinde in ianuarie 2 terenuri ( lucru pe care nu il fac in mod uzual, terenurile fiind cumparate pentru a construi pe ele in urma cu 2-3 ani) sub pretul de cumparare, deoarece sunt constrans de piata imobiliara.
va rog sa-mi spuneti daca este necesar sa platesc TVA la aceste terenuri eu practic neadaugand nimic la pret, ba dimpotriva scazand enorm fata de pretul de achizitie.