Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva deductibil
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva deductibil

D-na Sobolevschi membra si a Camerei Consultantilor Fiscali a mentionat, intr-un interviu acordat presei ca persoanele fizice care vor fi obligate sa plateasca TVA pot deduce TVA de la stat pentru valoarea imobilelor sau terenurilor pe care le au pe stoc in prezent, daca isi transforma activitatea sub cadrul juridic al persoanelor juridice pana cand statul va face controlul tranzactiilor
intrebarea mea este cum se poate face aceasta deducere?
1. va inregistrati in scopuri tva conform art. 153 cod fiscal.

2. ajustati tva deductibila aferenta bunurilor si serviciilor neutilizate aflate in stoc ( pe baza documentelor de achizitie)

3. depuneti decontul de tva la administratia financiara.

toate acestea sunt valabile numai in cazul imobilelor noi si a terenurilor construibile.

succes!