avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2152 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA STOCURI - TVA !!! - intrebare interesanta
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

STOCURI - TVA !!! - intrebare interesanta

Am o Intreprindere familiala care a depasit in decembrie 2008 plafonul pentru cifra de afaceri fara sa stie ca a devenit platitor de tva. In 2009 decembrie a avut controale de la finante. In urma controlului s-a calculat 250 de milliona tva de platit si din 1 ianuarie 2010 s-a declarat platitor de tva.
Cei care o fost de la finante au zis ca se poate scadea din stoc tva-ul.
Exista asa ceva sau care ar fi rezolvarea situatiei?
Acum se depun declaratiile si nu stiu cum trebuie introdus si stocul de la tva?
Cel mai recent răspuns: danike , utilizator 19:14, 21 Aprilie 2010
sub_bass2002 a scris:

Am o Intreprindere familiala care a depasit in decembrie 2008 plafonul pentru cifra de afaceri fara sa stie ca a devenit platitor de tva. In 2009 decembrie a avut controale de la finante. In urma controlului s-a calculat 250 de milliona tva de platit si din 1 ianuarie 2010 s-a declarat platitor de tva.
Cei care o fost de la finante au zis ca se poate scadea din stoc tva-ul.
Exista asa ceva sau care ar fi rezolvarea situatiei?
Acum se depun declaratiile si nu stiu cum trebuie introdus si stocul de la tva?


Se face stocul la marfurile din pre ziua cand ati devenit platitor de tva, adica 31.12.2009. Faceti o situatie in care luati fiecare produs in parte si acolo unde respectivul produs a fost achizitionat cu tva si acesta a fost introdus in contabilitate cu tva inclus il scoateti din pretul produsului. Totalizati tva-ul de la fiecare produs tinand cont de cantitate. Acesta este pentru dvs tva deductibil de trecut in decontul de tva.
practic faceti o ajustare de taxa in favorea dvs., conform prevederilor legale, insa aici este un pic de discutat deoarece nu dvs. ati solicitat inregistrarea, aceasta fiindu-va impusa in urma controlului.

În sensul art. 152 alin. (9) din Codul fiscal, persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de taxă prin opţiune conform prevederilor art. 152 alin. (3), coroborate cu prevederile art. 153 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, şi persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de taxă în cazul depăşirii plafonului de scutire în termenul stabilit la art. 152 alin. (6) din Codul fiscal au dreptul la ajustarea taxei deductibile aferente:

a) bunurilor aflate în stoc şi serviciilor neutilizate, în momentul trecerii la regimul normal de taxare;

b) activelor corporale fixe, inclusiv celor aflate în curs de execuţie, aflate în proprietatea lor în momentul trecerii la regimul normal de taxă, cu condiţia, în cazul bunurilor de capital, ca perioada de ajustare a deducerii, prevăzută la art. 149 alin. (2) din Codul fiscal, să nu fi expirat.


atentie insa la diminuarea lui 378.

bafta!
Ultima modificare: Miercuri, 21 Aprilie 2010
danike, utilizator
Multumesc pentru raspuns, dar nu puteti scrie un pic mai exact ce si cum trebuie facut.
O zi buna.
total marfa stoc cu amanuntul = 33.597
adaos comercial = 12.172
pret achizie cu tva inclusa = 21.425
tva deductibila, dupa inregistrare in scopuri tva = 3.421
pret achizitie marfa = 18.004
tva neexigibila = 5.364

articole contabile
371=401 -3421 in rosu
4426 = 401 3421 in negru

3421 371 = %
4428 5.364
378 - 1.943 in rosu

mult succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajustare tva ani_muresan2000 ani_muresan2000 la 31 decembrie 2009 am depasit plafonul de 35000 euro,am depus declaratia 010 privind inregistrarea ca si platitor de tva ce inregistrari contabile se fac ... (vezi toată discuția)
Tva ajustat atalinna atalinna La stocul de marfa cu amanuntul se poate calcula tva ajustat??Care este modalitatea de calcul si in ce articol din codul fiscal este reglementat?MULTUMESC. (vezi toată discuția)
Am devenit platitor de tva piciul piciul buna ziua, de la 1 ianuarie 2012 am trecut ca platitor de tva prin depasirea plafonului. la31 dec 2011 aveam un stoc de marfa de 10000 lei cum procedez ... (vezi toată discuția)