Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA ajustat
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA ajustat

La stocul de marfa cu amanuntul se poate calcula tva ajustat??Care este modalitatea de calcul si in ce articol din codul fiscal este reglementat?MULTUMESC.
ajustare in cazul in care ati devenit platitor de tva?
sau la ce anume va referiti?
DA,sunt platitor de tva.Cum procedez??
de exemplu
total marfa stoc cu amanuntul la 31.10.2011 = 33.597
adaos comercial = 12.172
pret achizie cu tva inclusa = 21.425
tva deductibila, dupa inregistrare in scopuri tva = 4.147 (21.425x24/124)
pret achizitie marfa = 17.278
tva neexigibila = 6.503 (33.597x24/124)

articole contabile
371=401 -4.147 in rosu
4426 = 401 4.147 in negru

4.147 371 = %
4428 6.503 in negru
378 - 2.356 in rosu (12.172x24/124)

suma de 4.147 se trece in primul decont de tva depus dupa inregistrare la rd. 29 cu semnul plus.

norme metodologice de aplicare ale codului fiscal
În sensul art. 152 alin. (9) din Codul fiscal, persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de taxă prin opțiune conform prevederilor art. 152 alin. (3), coroborate cu prevederile art. 153 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, și persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de taxă în cazul depășirii plafonului de scutire în termenul stabilit la art. 152 alin.(6) din Codul fiscal au dreptul la ajustarea taxei deductibile aferente:

a) bunurilor aflate în stoc și serviciilor neutilizate, în momentul trecerii la regimul normal de taxare;

b) activelor corporale fixe, inclusiv celor aflate în curs de execuție, aflate în proprietatea lor în momentul trecerii la regimul normal de taxă, cu condiția, în cazul bunurilor de capital, ca perioada de ajustare a deducerii, prevăzută la art. 149 alin. (2)din Codul fiscal, să nu fi expirat.

În cazul activelor corporale fixe, se ajustează taxa aferentă valorii rămase neamortizate la momentul trecerii la regimul normal de taxă.