avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Activitate ice4you

Activitate ice4you

Daca fac o imputernicire pentru o ruda de gradul I sa vizeze luna de luna acel carnet de somaj, e posibil legal acest lucru? Si apoi sa imi vireze banii pe un card de credit? E absurd sa nu se poata face nimic..
Multumesc..
Deci sa inteleg, ca se poate rezolva doar daca am mutatie definitiva, cea de flotant fiind insuficienta, pentru a muta acest dosar?! :(

Va multumesc, pentru raspuns!

Sarbatori fericite!
Buna ziua! Incepand cu luna ianuarie, beneficiez de ajutor de somaj, in urma pierderi postului unde am lucrat. Am depus dosajul de somaj in localitatea de resedinta, acesta a fost aprobat, intre timp, m-am mutat insa in alta localitate unde am mutatie legala ca si flotant, pana cand voi rezolva si cu mutatia definitiva. Pentru a putea sa imi vizez insa lunar carnetul de somaj, sunt nevoit sa merg 700 de km, lucru care presupune o cheltuiala ce depaseste suma pe care o primesc ca ajutor de somaj. Va rog sa imi spuneti, daca exista vreo posibilitate, ca sa imi mut dosarul de somaj in localitatea in care locuiesc momentan si care este procedura prin care pot sa fac acest lucru?!

Va multumesc anticipat pentru orice raspuns si va doresc sarbatori fericite si un an nou plin de impliniri!