avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Activitate pcornel

Activitate pcornel

Răspuns la discuția Cat pot circula cu numere rosii?
Multumesc pentru raspuns ,dar voiam sa fiu sigur.Nu m-ar deranja sa circul vreun an cu nr rosii
Buna seara. Am o nelamurire in legatura cu inmatricularea unei masini.Daca nu platesc taxa si dau in judecata serviciul de inmatriculari pentru ca nu vrea sa imi inmatriculeze masina,si procesul dureaza mai mult de 3 luni cat este perioada maxima care se poate circula cu numere rosii,cu un certificat de grefa ca am proces cu ei pot sa scot mai mult timp numere rosii?Sau stau cu masina pe dreapta pana imi da instanta(sau nu)castig de cauza?
Răspuns la discuția utilitati in comun la bloc
Contorizare este deja.Dar datorita faptului ca unii vecini nu duc indexul la timp apar unele pierderi rezultate dintre consumul afisat de contorul de la intrare in bloc si suma indexurilor comunicate
Pierderi ce repprezinta 1-2 mc in plus.In aceste conditii nu se justifica deranjul cum spunea cineva mai sus,sa fac deranj si amenajari care costa cat ar fi sa platesc pentru cei care nu declara consumul la timp ,ani buni de acum incolo.Ideea a fost indusa si de furnizorul de apa care in acest fel ar avea control asupra rau platnicilor.Dar asta inseamna sa scoata castanele din foc pe cheltuiala celorlalti.Oricum raspunsul care il doream era daca pot fi obligat sau nu de cineva sa accept acest lucru
Hotararea mea este sa raman in aceasta situatie ,care nu este asa paguboasa decat daca ar fi sa imi sparg prin baie pentru noile tevi
Buna ziua.Am o nelamurire.Locuiesc intr-un apartament situat intr-un bloc in care nu exista asociatie de proprietari.De putin timp unii vecini au venit cu o propunere de contorizare separata a apei(deja avem apometre fiecare dintre noi,dar furnizorul de apa tine cont si de consumul inregistrat la intrarea in bloc,uneori aparand pe factura unele pierderi)Asadar vecinii mei destepti au facut unele demersuri la furnizor,acesta venind cu propunerea urmatoare: scoaterea apometrelor afara si bransarea fiecarui apartament cu conducta separata.Totul este bine si frumos ,dar nimeni nu si-a pus intrebarea:deranjul in casa(in conditiile in care locuiesti in conditii umane si ai facut unele amenajari) cat costa si daca merita cheltuiala pentru 1-2 mc de apa care ar putea fi la pierderi.Se pare ca unii nu inteleg acest lucru ,de aceea va rog politicos sa imi dati niste lamuriri concrete daca pot fi fortat in vreun fel de acesti " oameni de stiinta", sa le permit accesul conductelor dumnealor prin apartamentul meu?
Terenul nu este intabulat.Artrebui intabulat mai intai?Scuzati intrebarile. Nu ma pricep.
Adica sa apelez la UN CADASTRIST SAU LA UN EXPERT?
Buna ziua. Va rog lamuriti-ma! Ma trezesc cu o comisie de la primarie care spune ca am ingustat un drum satesc.Punctul de reper la masuratori luind dumnealor un stalp electric.Chipurile de acolo inspre proprietatea mea ar trebui sa fie un drum de 4 metri.Cumpot demonstra ca eu nu am intrat nici un centimetru in acest drum,si cum pot reveni cu hotarul unde eram si pana acum?
Stalpul fiind montat in 86 cand nu era pamantul in proprietate. AM VREO SANSA ?
Discuție definitie rulaj
Am o rugaminte.Ce inseamna rulaj?incasari +plati+cheltuieli?
Ma intereseaza sa nu trec pragul de 35000e.multumesc