avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate tmariusv

Activitate tmariusv

persoana pe care vreau sa o reclam este presedintele blocului, asa ca o reclamatie la asociatia de proprietari ar ajunge fix la WC.
Spatiul este la parter, la inceputul scarii, si nu pot spune ca ingreuneaza in vreun fel accesul pe scara, dar la o eventuala evacuare rapida, acel spatiu ar fi util pt evitarea accidentelor din cauza aglomerarii.
buna ziua!
intrebarea este cea din titlu: unde reclam pe cineva care a ocupat spatiul comun din casa scarii?
Este vorba de spatiul din casa scarii de la parter, unde in mod normal era un spatiu tampon iar acum proprietarul apartamentului care are intrarea din acel spatiu a montat o usa metalica si se foloseste de acel spatiu in mod individual.
Unde ar trebui sa merg, pompieri, inspectoratul de stat in constructii, primarie, politie ?
Va multumesc!
Madeleine1 a scris:

2 timbre si o chitanta cu o taxa de 1 RON pe care o platiti in sectorul unde locuiti la administratia financiara

imi puteti oferi mai multe detalii?
ce fel de timbre (ce valoare)?
ce taxa, cum se numeste sau...?
...eu sunt din slobozia (IALOMITA) si contestatia trebuie sa o depun la sect2 , deci chiar nu as vrea sa fac mai multe drumuri de 130Km, decat necesar.
Va multumesc!
buna ziua!
exact acelasi lucru am patit si eu duminica 21.03.2010 in sectotul 2. Am refuzat sa semnez procesul verbal si am de gand sa fac contestatie. Intrebarea mea e cum ati depus contestatia? ...ati avut procesul verbal? ..pt ca mie a refuzat sa mi-l inmaneze, mi-a dat dovada de 15 zile si mi-a retinut permisul permisul, nici macar nu stiu daca mi-a dat si amenda...
Discutie serioasa nu am cu cine sa port, asa ca am ales varianta a 2-a.
Am facut o sesizare si daca luna viitoare nu se remediaza o sa merg la primarie si pe urma la politie daca tot nu se rezolva nimic.
Va salut!
Am o problema in legatura cu nr-ul de persoane trecute la intretinere; De cand m-am mutat in apartamentul acesta (luna martie 2009) am locuit 4 persoane si asa eram si declarati la administrator. Incepand cu luna august am ramas doar eu cu prietena mea, si am facut o cerere in acest sens, sa ne treaca doar 2 porsoane. Zis si facut, numai ca din luna octombrie s-a realizat acest lucru "asa e procedura". In tot acest timp cei doi care am stat inainte cu noi (fratele prietenei mele cu prietena lui) bineinteles ca au mai venit pe la noi, mai dormeau cate un weekend la noi, ori cand plecam noi de acasa ca sa nu ramana pisica singura.
Toate bune si frumoase numai ca in tot acest timp toti pensionarii si bagatorii de seama se simteau frustrati ca de ce primesc eu vizite (de parca ar trebui sa le cer lor voie) avand si cateva discutii cu ei pe aceasta tema, explicandu-le ca cei dou stau la camin si ca or sa mai vina pe la mine indiferent de ce spun ei.
Pe luna noiembrie s-a afisat intretinere si surpriza , suntem trecute 3 persoane, nici 2 nici 4, ...au calculat eu asa rotund si au zis ca cifra 3 e mai bine.
Intrebarea e ce pot sa fac in aceste conditii, nu vreau sa platesc intretinerea pt a 3-a persoana (e vorba de vreo 30 lei), as vrea sa stiu ce pot sa fac?
...nu suma de plata ma deranjeaza ci modul cum au protejat, tinand cont ca eu am fost cat se poate de clar, si le-am dus sa vada chiar si contractele celor 2 de la camin.