avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Activitate LuciaZolto

Activitate LuciaZolto

Răspuns la discuția nerespectare contract
Am citit pe diverse siteuri ca as avea cam 2 optiuni in conditiile in care nu mi se dau banii de buna voie:
1. plangere penala pentru nerespectarea hotararii judecatoresti;
2. procedura executarii silite, pentru care hotararea judecatoreasca ar trebui investita cu formula executorie.

Sentinta judecatoreasca putea fi contestata pana azi. Intrebarea mea este: pot cere de acum incolo (din moment ce pana acum nu am stiut de acest aspect) ca hotararea judecatoreasca sa fie investita cu formula executorie? Daca da, unde ma adresez?

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.
Răspuns la discuția nerespectare contract
Dupa "lupte seculare", care au durat cateva luni X-( iata-ma scriind din nou aici. Cu bucurie in suflet va anunt (chiar daca poate nu intereseaza pe nimeni) am obtinut castig de cauza. S-a pronuntat sentinta cu privire la procesul pe care am reusit sa-l intentez firmei care mi-a luat banii si nu mi-a livrat tamplaria PVC. Sentinta este una favorabila mie, in sensul ca sunt obligati sa-mi restituie banii, penalitatile si cheltuielile de judecata.
Asa cum am obtinut ajutor si in trecut, de pe acest forum, as fi foarte recunoscatoare daca as primi din nou un sfat constructiv.


Intrebarea mea este urmatoarea: in conditiile in care nu contesta sentinta, dar nici nu ma contacteaza sa-mi dea banii cum pot sa mi-i recuperez?

Mentinonez ca de buna voie si nesiliti de nimeni nu se mobilizeaza aceasta firma.
Răspuns la discuția nerespectare contract
Am primit raspunsul de la OPC dupa cele 30 de zile si dupa cum am intuit acesta nu a fost unul favorabil. Nu au reusit sa-i gaseasca si nici sa-i determine sa se prezinte la sediul lor pentru a primi amenda si pentru a ne restitui banii.

Din acest moment demaram procedurile pentru a-i da in judecata. Am fost la tribunal si se pare ca trebuie sa depun pentru inceput o cerere de chemare in judecata.

Poate sa ma ajute cineva cu un model de cerere de chemare in judecata pentru acest caz? Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția nerespectare contract
new_2009 a scris:


daca aveti contract, factura ... mergeti la judecatorie, si initiati procedura somatiei de plata. taxa de timbru este de 39lei si eventual onorariul unui avocat ... ambele le veti recupera cu titlu de cheltuieli de judecata=D>


Da, avem contract, factura, chitanta, inclusiv plangere la protectia consumatorului.

Stiu ca in 30 de zile de la depunerea plangerii trebuie sa primesc raspuns oficial de la OPC, dar sunt pesimista din moment ce ei (firma de termopane) nu raspund la somarile lor.

Pe 15 ianuarie se face termenul de 30 de zile asa ca o sa astept pana atunci dupa care ii dam in judecata. X-(

Multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția nerespectare contract
Ma confrunt cu aceeasi problema ca si "arhivarul".
Am platit pentru tamplarie PVC, in avans, dupa care si-au strans taraba si nici vorba sa mai monteze ceva.
Am depus plangere la OPC, nu am primit inca raspunsul final, dar am discutat cu ei sa vad in ce stadiu sunt procedurile si mi-au dat de inteles ca nu au dat de ei inca (de asteptat tinand cont ca au inchis magazinul).

Am citit aici pe forum ca se recomanda pe langa plangerea la OPC o actiune in instanta. Poate sa-mi spuna cineva in ce consta aceasta actiune in instanta? Cu alte cuvinte, unde ma duc? La tribunal, la parchet, la politie?

Am citit aici pe forum ca pentru o plangere penala pentru inselaciune ar trebui sa merg la politie la servicul de investigare a fraudelor. E ok si in cazul meu?

Multumesc anticipat pentru o eventuala lamurire.