avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Activitate RMZ

Activitate RMZ

Vreau sa divortez, dar nu stiu ce acte trebuie sa depun sau ce taxe sa achit ?
Sa platesc un avocat e prea mult pt bugetul meu actual.
Am inteles ca nu mai e necesar sa se faca prin judecatorie, se poate depune cererea de divort si la primarie ? Unde, ce si cum ? (eu locuiesc in Bucuresti, sect 1).
Am inteles ca dureaza aprox 30 zile de la data depunerii cererii de divort.
Eu trebuie sa plec din tara o per de timp - cand ma aintorc asi vrea sa fiu divortata deja. Trebuie sa las o procura de reprezentare cuiva sau cum se poate face fara sa fie necesara prezenta mea aici ? Daca e absolut necesar ma pot intoarce dupa 30 zile cand sunt anuntata ca trebuie sa fiu prezenta la ultima infatisare
Nu am nimic de impartit cu sotul meu - nu avem nici copii (asta e unul din motivele divortului), nici altceva de impartit.

Ma puteti ajuta cu cateva informatii ??
Va multumesc
trandafir2 a scris:

5,5% din 850 lei, adica azi, 46,75 lei/luna,
iar din iulie 5,5% din 900 lei, adica 49,50 lei/luna.


Va multumesc pt raspuns.
Buna ziua,
Stiu ca s-a marit valoarea contributiei la plata asig de sanatate de anul trecut (2013), dar nu stiu cat se mai plateste acum (martie 2014).
Sunt persoana fara venituri, nu sunt coasigurat. Nu am mai platit de anul trecut asigurarile de sanatate si imi e teama ca o sa platesc mult si bine.
Spuneti-mi si mie 5,5 % din cat, trebuie achitat ?
Ma intereseaza sa stiu val. platii / luna, ca sa stiu si eu cu ce bani ma duc in buzunar.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
isis23 a scris:

sangreal a scris:

sim05 a scris:

Multa putere de concentrare tuturor si multa bafta!
Deschid o casa de pariuri virtuala. Care se baga?:D
Patrik, lucutel, rino, executron( pe ei i-am observat eu mai mult, sunt convinsa ca sunt mai multi) au cota mica pt optiunea 'admis".


cota mica pentru admis?
Cred ca este demoralizator asa ceva acum!

Sangreal , cota mica la pariuri , in cazul celor enumerati de Sim , inseamna sanse mari de reusita ,. Cota mare , inseamna castig mare daca pariez pe unul care nu prea are sanse de reusita .



Pai atunci poti paria pe mine la sigur / nu stiu ce sanse am, dar tind sa cred ca mici, avand in vedere nr mare de candidati
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Patrick_ a scris:

De regula examenul se organizeaza la Cantemir, in Tineretului.
Se va afisa inainte cu cateva zile de 25 listele cu repartizarea pe sali.


Multumesc frumos - chiar nu stiam unde ar putea fi
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Inteleg ca aici vorbiti mai mult despre teme pt acasa, dar am si eu o mica intrebare :
- stie cineva UNDE v-a avea loc anul acesta in aug examenul ??? Pe site INM nu s-a afisat nimic inca si 25 se apropie
Multumesc.