avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata asigurarii de sanatate pe 2014
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata asigurarii de sanatate pe 2014

Buna ziua,
Stiu ca s-a marit valoarea contributiei la plata asig de sanatate de anul trecut (2013), dar nu stiu cat se mai plateste acum (martie 2014).
Sunt persoana fara venituri, nu sunt coasigurat. Nu am mai platit de anul trecut asigurarile de sanatate si imi e teama ca o sa platesc mult si bine.
Spuneti-mi si mie 5,5 % din cat, trebuie achitat ?
Ma intereseaza sa stiu val. platii / luna, ca sa stiu si eu cu ce bani ma duc in buzunar.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: RMZ , utilizator 06:29, 15 Martie 2014
5,5% din 850 lei, adica azi, 46,75 lei/luna,
iar din iulie 5,5% din 900 lei, adica 49,50 lei/luna.
trandafir2 a scris:

5,5% din 850 lei, adica azi, 46,75 lei/luna,
iar din iulie 5,5% din 900 lei, adica 49,50 lei/luna.


Va multumesc pt raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare de sanatate SZABO PARASCHIVA SZABO PARASCHIVA Daca o persoana s-a inbolnavit, necesita spitalizare, operatie, dar nu lucreaza, nu este nici asigurat, nici coasigurat, trebuie sa plateasca toate ... (vezi toată discuția)
Cass persoana fara venit andrei_avram andrei_avram Buna ziua, Am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: Anul trecut pana in februarie am lucrat la o societate, de unde mi-am dat demisia pentru a ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza cass pentru veniturile din chirii ? cristina956 cristina956 Este adevarat sau nu ? 1. \\\\"Mai exact, suma asupra careia se va aplica cota de 5,5% a contributiilor de asigurari sociale de sanatate nu va fi mai mica de ... (vezi toată discuția)