avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate cgcorina

Activitate cgcorina

Eu am renuntat din start la uscatorie. Am inteles ca se pot aduce venituri asociatie. De aceea am acceptat situatia cu balconul. Dar in momentul in care am vrut sa curat balconul si am chemat-o pe dna administrator sa fie de fata cand arunc mizeriile celorlalti , iimi spune ca mi sa face o favoare . In conditiile in care banii pe care i-au obtinut din inchirierea uscatoriei s-au dus pe intretinerea vecinului care din 2009 nu a mai platit nimic. Care e dat in judecata, care si-a instrainat apartamentul in timpul judecatii, care locuieste in continuare fara nici o problema si caruia dna administrator i-a cerut permisiune sa ii aruncam mizeriile depuse acolo.
in concluzie intrebarea este : legal , ca vecin al uscatorie trebuie sa mi se ceara semnatura pentru uscatorie sau nu. Nu inteleg cum se interpreteaza "vecin direct afectat ".

Multumesc
Eu nu imi permit sa platesc 150 euro/luna doar sa usuc rufe, avand in spate rate de sute de euro.
Va rog spuneti-mi in care lege scrie ca eu , noua proprietara nu am dreptul sa folosesc un spatiu comun care imi apartine prin contractu de vanzare-cumparare. Iar acel spatiu pe care doar eu l-am curatat si igenizat il vor folosi si ceilalti locuitori ai etajului 1, care de ani de zile asteapta sa vina cineva sa le arunce mizeria.

Scara noastra are contorul de apa rece comun cu scara vecina. In conditiile in care platim 50 lei / persoana , variabil usor lunar, am propus in adunarea generala montarea apometrelor. D- na administrator a spus ca nu se poate ca avem contor comun. Am propus sa chemam Apa nova sa ne debranseze. Mi s- a spus ca e prea mult si nu avem bani. Ultima data i-am spus ca imi contorizez eu apartamentul , cica nu am voie. Exista vreo lege in acest sens care sa ma impiedice ? Mentionez ca pe scara sunt. 2 apartamente cu centrala care sunt contorizate cu apa rece si platesc cat consuma. Ce pot face? Nu pot sta cu mainile la spate si sa platesc 9 m3 de persoana pentru apa rece.Eu m-am mutat de cateva luni in aceasta locatie si nu ii pot intelege pe ceilalti proprietari care se vaita si nu actioneaza in nici un fel.
Va rog frumos sa ma sfatuiti , legal ce pot sa schimb.

Multumesc
Buna ziua,

Pentru constructia unui balcon la parter este nevoie de semnatura tuturor proprietarilor?
Buna ziua,

Ce inseamna vecini afectati direct ? M-am mutat recent la parterul unui bloc de 4 etaje care are uscatoria la parter, dar nu am perete comun.Scara mai are un balon adiacent la fiecare etaj. Pana in august 2011 uscatoria a fost inchiriata de firma care este proprietara altui apartament de la parter.De atunci uscatoria sta inchis in speranta ca se va inchiria. Eu m-am mutat in februarie si pana acum nu mi s-a dat cheia de la uscatorie, spunandu-mi-se sa fac curat la balconul de la etajul 1(care era folosit ca si tomberon). Am vorbit cu cineva sa vina cu o masina, am anuntat presedinta si administratora de 1saptamana intentia de a debarasa balconul. Presedinta mi-a dat cheia, dar administratora imi spune ca mi se face un favor, sa curat mizeria altora si sa ma duc sa usuc rufele acolo. Oricum doar eu si persoana platita de mine sa duca mizeria cu masina am facut curat acolo. Eu i-am dat bani sa cumpere o vopsea pentru igienizare.
In concluzie , daca nu mi s-a cerut semnatura , ca noi proprietari pentru inchirierea uscatorie , aceasta se poate inchiria?
Cred ca acum sunt offtopic: banii pe care ii dau pe materialele de igienizat, zugravit cu bon fiscal mi se pot scadea din intretinere, legal?

Multumesc
Buna ziua ,

Sunt medic si am un cabinet medical individual , deci activez ca persoana fizica autorizata. Am nascut si vreau sa intru in concediu de maternitate . Exista vreo posibilitate legala prin care acest cabinet sa fuctioneze in continuare pe perioada cat eu sunt in concediu. Se poate sa il preia altcineva si sub ce forma.
Va multumesc pentru raspunsuri