avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1314 soluții astăzi
Forum Activitate Adamilea

Activitate Adamilea

Multumesc mult, cu siguranta vom incerca sa ne recuperam banii dati la intretinere printr-un proces dar pana atunci mai important e sa ne obtinem casa pentru ca v-am spus, suntem pe punctul de a o pierde pentru cele 200 de milioane pe care chiar nu ii mai putem achita la bloc. Avem aceasta ezitare de a intra in casa, pt ca avocatul ne-a spus ca noi vom fi vinovati daca facem asta, nu stiu exact de ce (tulburarea a nu stiu ce, tampenii pe care le pot invoca cei care stateau acolo, sau de furt), si la fel ne-a spus si un executor judecatoresc cand am apelat la el, ca nu se baga pana nu avem decizia instantei.
Multumesc, am inteles. Proprietatea este a noastra, macar in acte, asta e sigur. Nu inteleg totusi de ce avocatul ne-a spus ca nu avem voie sa intram fara sa se termine cu bine procesul de revendicare si ca tot noi vom fi dati in judecata... La fel ne-a spus si un executor judecatoresc, ca fara decizia instantei, favorabila noua, nu putem intra. Asta este...
Ok, inteleg totul, am avut prea multa incredere si nu am prea multe detalii, cu siguranta maine vom face totul pentru a citi decizia si motivarea instantei. Dar pana atunci, daca totul e asa cum stiu eu, suntem proprietari in acte ai apartamentului, ce ni se poate intampla daca intram? de ce putem fi acuzati? ce spune legea? Multumesc!
Avocatul ne-a reprezentat in mai multe procese si nu i-am pus la indoiala calitatile si corectitudinea. Toate citatiile si raspunsurile merg la sediul lui si el ne comunica telefonic deciziile, pe intelesul nostru: am castigat / am pierdut. Si ne spune cat este onorariul. Nu imi vine sa cred ca acum, cand ar trebui sa ofer detalii, nu am nici o hartie, nici o decizie prin care sa vad cum a motivat instanta! I-am cerut de cateva ori toate dosarele de la toate cazurile, a zis ca ni le da, dar ca sunt multe, ca sunt stufoase, ca a fost greva la arhiva, ca a fost vacanta etc. Deci ideea e ca nu stim exact motivarea instantei, stim doar ca am pierdut, ca am pierdut termenul pt a face recurs, ca am inceput tot cu el#-o si revendicarea si ca nu avem chiar nimic de ascuns, nici o chichita. Incercati sa nu ne judecati pentru asta si sa ne ajutati cu sfaturi, va rog!

Cei trei s-au mutat din apartament dar nu ne recunosc nici un drept, au anuntat vecinii sa ia legatura tot cu ei pt citirea apometrelor etc si au lasat totul sa consume la maxim. Pot spune ca au lasat si luna de pe cer si ca apoi noi am furat-o cand am intrat?
Corect, asa este, am stiut ca apartamentul este locuit. Cunosteam familia, cunosteam vanzatorul, stiam situatia, si am cumparat tocmai pentru ca eram sigur ca din moment ce apartamentul avea un singur proprietar - dl x - care mi-a vandut mie cu acte in regula nu pot exista alte probleme. Am zis ca il ajut pe el in primul rand cu banii care ii trebuiau, eu aveam nevoie de apartament pentru fiica mea care urma sa vina la facultate in orasul respectiv anul urmator, am zis ca e ceva logic pentru toata lumea. Am solicitat ocupantilor sa paraseasca apartamentul - nu aveau absolut nici un act, nici un drept, nu exista nimic gen uzufruct, nimic nimic. Nu e nimic necurat la mijloc! Dupa ce au refuzat sa evacueze apartamentul am apelat la avocat, am avut incredere in el si locuind in alt oras nu m-am prezentat la toate termenele pentru ca dna x a obtinut tot felul de amanari (ca nu are avocat, ca e bolnava, ca e internata). La un moment dat mi-a spus ca a pierdut procesul si nu intelege cum dna x a reusit sa convinga justitia. Am cerut sa facem recurs - mi-a spus ca termenul a expirat. Acum am deschis proces de revendicare - acum vreo doi ani, de fapt - la absolut tot ce s-a hotarat dna x a facut recursuri. Avocatul ma asigura ca la un moment dat voi castiga dar nu mai am bani sa platesc intretinerea pana la acel "moment dat". Voi deschide proces sa recuperez banii deja dati, dar problema care ma intereseaza acum e ce sa fac ca sa intru in posesia apartamentului. Intr-un final s-au mutat cei trei de acolo si nu stiu cat de legal e sa intru in casa mea, pana la urma...

Deci dna manuelabernat, nu am vrut sa fac nimic rau, nici o smecherie, nu consider ca dl x a vrut sa ma pacaleasca, pur si simplu am crezut ca e logic ca o persoana care nu are acte si drepturi sa stea in casa cumparata de mine va pleca de acolo. Nu exista nimic altceva la mijloc, referitor la starea apartamentului in acte, decat ce v-am spus.

In aceste conditii ma ajutati cu un sfat: ce spune legea, ce pot pati daca intru in casa mea, nelocuita acum (dar poate cu mobila si alte bunuri in ea) si schimb usa? Multumesc mult!
In urma cu 5 ani am cumparat de la dl X un apartament. Dl X il dobandise inainte de casatorie, deci era singurul proprietar. Cand am cumparat apartamentul X divortase si acolo inca locuia sotia si copiii lui. Nu au vrut sa paraseasca apartamentul, am deschis un proces de evacuare si l-am pierdut (nu inteleg cum...), acum mai avem un proces pe rol de revendicare, dar se tot intinde... Vestea buna e ca de o luna cei trei (sotia si copiii lui X) s-au mutat de acolo. Problema mea este: cum fac sa intru in apartament? ce se poate intampla daca intru cu cheia pe care am primit-o la cumparare si schimb usa? dar daca aceasta cheie nu mai este buna si trebuie sa sparg usa pentru a o schimba? Avocatul mi-a spus ca ar fi ilegal si ca pot fi dat eu in judecata (dar nu stiu cat sa cred din asta). De ce as putea fi acuzat?

Mentionez ca in cei 5 ani nu am putut folosi apartamentul, ba mai mult am platit datoriile la intretinere dupa ce am fost dat in judecata de asociatia de proprietari. Acum sunt in situatia in care ori platesc alti 200 de milioane intretinere, ori voi fi executat silit. Si nu mai am de unde sa dau acesti bani, deci am de ales: ori pierd apartamentul ori risc si intru in el. Ce ma sfatuiti? m-ar ajuta mult sfaturi concrete, bazate pe ce spune legea.Multumesc!