avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1731 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters119760

Activitate ContSters119760

Mult stimata doamna , va multumesc pentru raspunsul D-voastra prompt. Prima sotie a tatalui meu a fost divortata. Din pacate nu stiu care a decedat primul. Fratele vitreg, dupa cite stiu, are unul sau doi copii. Cu stima, Jadan .
Eu, nascut la 17.dec.1948 in comuna Sacaseni,Jud. Satu-Mare, am trait impreuna cu tatal meu pina a decedat (in dec.1973), fara mama de la virsta de 9 luni. Eu sint copilul lui din a doua casatorie. Dupa decesul tatalui am obtinut un Extras de mostenire in care sint inregistrati ca mostenitori si fosta lui sotie din prima casatorie cu fiul ei(fratele meu dupa tata). Curtea si gradina na-u fost pina in present instrainate.Casa, deoarece nu locuise nimeni in ea, s-a demolat cu timpul. Dupa ce-am terminat studiile universitare in Timisoara (1973) am lucrat si locuit in Medias, jud.Sibiu. Cu prima sotie a tatalui meu si cu fiul ei n-am intretinut nici un fel de legaturi. Din august 1988 locuiesc in Germania cu cetatenia germana. In anul 2006 am fost cu sotia in Romania si am vizitat "casa parinteasca" din Sacaseni. Casa nu mai exista, curtea si gradina erau in paragina. Vecinul doreste sa-i vind curtea si gradina si ne-a relatat ca prima sotie a lui tata si fiul ei au decedat(in perioada anilor 1990-1995), de aceea sint singurul mostenitor. Acum va intreb pe D-voastra, in aceasta situatie ce prevede Legislatia in vigoare si ce demersuri trebuie sa intreprind? Va multumesc anticipat pentru raspunsul D-voastra. Cu stima si respect Jadan.