avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1237 soluții astăzi
Forum Activitate AlexAntip

Activitate AlexAntip

Răspuns la discuția Pensie de urmas
Multumesc mult pentru raspuns.
Discuție Pensie de urmas
Am si eu o intrebare: mai am dreptul la pensie de urmas in situatia urmatoare?

Tatal meu a decedat in anul 1998. In prezent eu am implinit varsta de 26 de ani, dar sunt in continuare student. In fiecare an, din luna octombrie, pensia mi se oprea automat pana la furnizarea unui document (adeverinta de studii), care sa ateste faptul ca eu sunt in continuare student. Avand in vedere ca am implinit varsta de 26 de ani, nu am mai dus la Oficiul de pensii nici o adeverinta. Totusi, azi am primit prin posta pensia aferenta lunii Ianuarie.
Exista vre-o modificare a legii pensiilor, ce imi confera mie dreptul la aceasta pensie, sau trebuie returnata Oficiului de Pensii?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua. Am si eu cateva intrebari.

In primul rand as vrea sa specific datele problemei:

La o varsta mica a copilului, cei doi parinti divorteaza. Contactul acestuia cu tatal este aproape inexistent (2 - 3 intalniri in 20 de ani). Totusi, tatal plateste pensie alimentara in aceasta perioada.

1. Pana la ce varsta se plateste pensie alimentara?
2. In cazul in care beneficiarul pensiei (copilul) a terminat facultatea, tatal mai este obligat sa plateasca pensie alimentara?
3. In cazul in care este obligat sa plateasca pensie alimentara in continuare, plafonul de varsta ramane acelasi?

Multumesc anticipat.