Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plata pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plata pensiei alimentare

Buna ziua. Am si eu cateva intrebari.

In primul rand as vrea sa specific datele problemei:

La o varsta mica a copilului, cei doi parinti divorteaza. Contactul acestuia cu tatal este aproape inexistent (2 - 3 intalniri in 20 de ani). Totusi, tatal plateste pensie alimentara in aceasta perioada.

1. Pana la ce varsta se plateste pensie alimentara?
2. In cazul in care beneficiarul pensiei (copilul) a terminat facultatea, tatal mai este obligat sa plateasca pensie alimentara?
3. In cazul in care este obligat sa plateasca pensie alimentara in continuare, plafonul de varsta ramane acelasi?

Multumesc anticipat.
Din cate stiu,este obligat sa plateasca pensie de intretinere pana la implinirea varstei de 18 ani sau pana la terminarea studiilor,dar nu mai tarziu de varsta de 26 ani.La intrebarea 3 ti-am raspuns prin cele de mai sus.daca beneficiarul a absolvit institutia de invatamant pe care o urma,nu mai are dreptul la pensie alimentara