avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate rarescostin

Activitate rarescostin

va multumesc pentru raspuns si asi mai dori sa va intreb , in cazul in care consimtim la anularea contractului doar cu conditia sa ne recuperam suma de bani cheltuita, care sunt sansele de castig sau va trebui sa ajungem in instanta
buna ziua. inaintea sarbatorilor de craciun am semnat cu 2 batrani, vecini, la insistentele si rugamintile acestora, un contract de intretinere prin care ne obligam sa le furnizam hrana, medicamente, imbracaminte si in caz de deces sa suportam toate cheltuielile de inmormantare urmand ca la moartea lor apartamentul sa ne ramana noua. am fost si la avocat si la un alt notar si ni s-a spus ca , contractul este perfect legal.
imediat dupa sarbatori au venit batranii spunand ca ei doresc anularea contractului deoarece notarul a trecut de la sine putere o suma mult mai mica la valoarea apartamentului( fara ca noi sa solicitam acest lucru) si pentru ca nu li s-au mai inapoiat actele de proprietate ale apartamentului. au fost si s-su interesat si spun ca noi am trecut apartamentul pe numele nostru si ca dorim sa le luam casa
oricum, ideea e ca ei doresc anularea actului iar noi dorim sa ne recuperam banii platiti la notariat (suntem oameni de rand, cu salarii normale si ne-am imprumutat pentru a avea aceasta suma)
ce putem face pentru a incheia aceata problema favorabil ambelor parti si care sunt sansele de a ne recupera prejudiciul? am uitat sa mentionez ca in momentul semnarii contractului notarul s-a deplasat acasa la batrani deoarece batrana abia iesise din spital, intentia ei initiala fiind ca sa semneze actele chiar si din spital numai sa le semneze odata.