avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate dsitc

Activitate dsitc

Răspuns la discuția Citare ca faptuitor
Este cineva de alta parere, nu zic ca nu tind sa-i cred in stare de a face asa ceva.
Dar mi se pare aiurea, ce-i mai greu ii ca nu stiu de ce decat o banuiala care legatura cu o firma.
Răspuns la discuția Citare ca faptuitor
Domnule Lascoschi,
Nu credeti ca-i deja prea mult o retinere pentru o citare ca faptuitor.
Din ce spune-ti dumneavoastra nici nu poate fi vorba sa ma duc singur chiar si pentru a lua la cunostinta ce mi se aduce ca acuzare si a ma prezenta ulterior cu avocat.
De exemplu dumneavoastra ptr o deplasare din Bucuresti in Bacau,plus prezenta in ziua respectiva cam care are fi costul efectiv puteti eventual sa-mi trimiteti pe privat costul.
Răspuns la discuția Citare ca faptuitor
Sincer ce ma omoara mai tare ii ca nu stiu exact de ce si al doilea daca sa trimit inainte sau sa merg atunci cu avocat sau sa vin ulterior cu avocat. Pentru ca daca nu am avut niciodata treaba cu legea de genu , nu stiu nici cat m-ar costa onorariul pentru asa ceva. Daca ar fi vorba de recuperare de creante ilegale , as rezolva cu o declaratie si niste facturi care m-ar scoate din problema care oricum nu le-as da fara avocat.
Si sunt si o fire mai emotiva , daca as putea afla de ce sunt chemat poate m-as mai linistii si as putea oarecum sa merg cu temele facute, ma linisteste oarecum si treaba cu "faptuitor" dar e si treaba cu dosarul deschis din 2008.
Ma gandeam sa sun eu la procuratura sa cer detalii prin telefon , dar am inteles ca nu se dau prin telefon.
Si nu-i tocmai un mod placut de a incepe anul.
Răspuns la discuția Citare ca faptuitor
adutescu , multumesc din nou.
Spunand "recuperari ilegale de creante" mi-ati confirmat banuiala. Sper sa fie numai asta ca o sa fie pe deoparte amuzant, dar daca asta ii legea in Romania fiecare poate face plangere penala pentru orice. Oricum nu inteleg de ce din 2008 numai acuma sunt chemat.
Răspuns la discuția Citare ca faptuitor
Multumesc, domnule adutescu.
O intrebare suplimentara ce intra la Crima Organizata si Terorism ?
Si alta intrebare cand mi se arata de ce sunt considerat ca faptuitor , aflu si cine a depus plangerea sau acest lucru il poate afla ulterior avocatul ?
Răspuns la discuția Citare ca faptuitor
Dumneavoastra ce-mi recomandati sa incerc sa fac rost de bani si sa merg cu un avocat? Dar in cazul in care merg fara ce se poate intampla?
Răspuns la discuția Citare ca faptuitor
marius33 , mi s-a cerut prezenta la parchet nu la proces.
Răspuns la discuția Citare ca faptuitor
Nu stiu procedurile, daca le stiam poate nu mai apelam aici, neavand probleme cu legea in sensul asta niciodata.
Răspuns la discuția Citare ca faptuitor
Asta nu ar fi problema , dar ei ma cheama in data de 26 la parchet.
Buna seara,
Azi am primit o veste la care chiar nu ma asteptam , o citare ca faptuitor intr-un dosar penal, aparent deschis in 2008, la Bacau desi eu sunt din Sibiu, am citit despre acest subiect ca in principiu nu te pot cita ca faptuitor doar ca invinuit.
As dori un suport in aceasta cauza pentru ca nu am posibilitate din pct de vedere financiar sa ajung in Bacau, dar ce sa mai vorbesc cu un avocat ca sa ma reprezinte.
Daca ma puteti ajuta sa aflu care este acuzarea si cine a depus aceasta plangere.
Va pot da detaliile de pe citatie.
Va multumesc.