avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate hori79

Activitate hori79

Mama are o pensie de 700 de ron pe luna si nu detine nici un bun pe numele ei! Care ar fi variantele in conditiile de fata? Multumesc!
Va multumesc pentru raspunsuri .. au fost de ajutor! Vreau sa specific inca o data : creditul nu este cu garantie! Asta nu inseamna ca se refera doar la veniturile imprumutatului si ale codebitorului? Din pacate mama mea are venitul mult mai mic decat il avea tatal meu! Ca atare ea nu va putea plati rata creditului asa cum o platea tatal meu! Exista vreo procedura prin care banca o poate obliga pe mama sa plateasca rata asa cum o platea tatal meu sau rata se calculeaza in functie de venitul mamei mele? Cineva mi-a spus ca ar putea sa i se retina 30% din venituri! Este corecta aceasta informatie? Multumesc anticipat!
Tatal meu a decedat si a lasat in urma un credit neachitat integral. Nu are la ora aceasta nici o restanta. Am fost la banca unde am aflat ca, desi exista o polita de asigurare a creditului, aceasta nu acopera decat 3000 euro , desi creditul este de 28.000 euro. Polita de asigurare este colectiva si a fost semnata de banca si de asigurator. Beneficiarul politei este banca, in caz de deces, invaliditate, etc.
Tatal meu nu detinea nici un fel de bunuri. Mostenitori legali suntem eu si mama mea. Succesiunea nu este inceputa. Mama mea nu detine bunuri si este codebitor la credit.
Banca ne spune ca trebuie platit creditul desi avem o asigurare pe el (asigurarea nu acopera integral acest credit).
Intrebari:
1. Care ar fi varianta cea mai buna in cazul de fata?
2.Este normal sa platim acest credit neasigurat total de catre banca prin acordul ei cu asiguratorul avand in vedere si faptul ca nu s-au cerut garantii pentru credit?
3.Putem fi obligati de lege sa facem succesiunea dupa tatal meu?