avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate alexandra1308

Activitate alexandra1308

Buna seara!
Sunt o mamica de 28 de ani, in urma cu 8 ani m-am casatorit, iar in urma cu 4 ani am nascut un baietel. inca de la inceputul casatoriei, sotul meu pe fondul geloziei neintemeiate devenea foarte violent. In urma cu 2 ani jumatate, sotul sfatuit de catre mama sa a hotarat sa plece in Italia. In tot acest timp eu am ramas acasa cu copilul, iar mama acestuia ii "hranea" acestuia gelozia. Pentru a nu crea mai multe probleme am luat copilul si m-am dus in Italia pentru a locui, munci impreuna cu sotul si copilul. Nici in Italia, nu si-a schimbat comportamentul fiind in permanenta sub infeluenta mamei. Anul trecut, din octombrie, probleme s-au accentuat, devenind din ce in ce mai violent, agesandu-ma, batandu-ma in nenumarate randuri in prezenta copilului. In urma ultimei batai, aceasta petrecandu-se in octombrie, am decis de comun accord sa divortam si copilul sa ramana la mine. Acesta nu a fost de accord sa divortam in Italia, preferand sa venim anul acesta pentru divort. Invatat de mama sa, in luna noiembrie a luat fara accordul meu copilul si l-a adus la parintii lui in Romania. M-am intors de urgenta la 2 zile, in tara, incercand pe toate caile legale sa imi vad si sa-mi recuperez copilul. La o saptamana el a parasit tara, copilul ramanand in grija parintilor sai, cu toate ca eu eram in tara si am facut tot posibilul sa il pot lua. Am intentat proces de divort, si in acelasi timp si proces de incredintare a minorului in regim de urgenta (acesta avand doar 4 ani) prin ordonanta prezidentiala. Pe tot parcursul desfasurarii procesului atat sotul cat si parintii lui au refuzat sa colaboreze cu autoritatile. Pe data de 6 ianuarie a.c. am primit horatarea de incredintare a minorului prin executie fara somatie, hotararea nefiind definitiva pana la definitivarea divortului, acesta a facut recurs. In tot acest timp a fost practic sechestrat de catre familia sotului, acesta nefiind dus la medic si nici macar scos afara pentru a se juca cu copiii. S-a eliberat ordinul de executare dar nu stiu cum ar trebui sa procedez in acest moment deoarece familia lui sustine ca copilul a fost dus inapoi in Italia alaturi de tatal sau, dar mie nu mi-a s-a cerut accordul pentru ca minorul sa poata parasi tara (fara semnatura ambilor parinti), eu nu am certitudinea ca copilul este intradevar dus in Italia, deoarece bunicii nu deschis usa autoritatilor. In decursul procesului tatal (sotul) a cerut citarea in Italia. As dori sa stiu daca in conditiile de fata as stramuta procesul de divort in Italia ( mentionez ca ambii sot suntem rezidenti in Italia, respectiv copilul, pana in 2018). Va multumesc! Astept raspuns.
Răspuns la discuția cand pot iesi la pensie?
As vrea sa recorectez. Am 20 de ani 11luni si 8 zile la grupa I de munca, in acest caz reducerea varstei standard de pensionare este tot de 12 ani?
Va multumesc!
Răspuns la discuția cand pot iesi la pensie?
Barbatesc
22 de ani de grupa I de munca
Buna seara! Sunt nascut la data de 23.04.1959, si lucrez la CFR din luna februarie 1978, pana in prezent, cu intreruperea activitatii in perioada iunie 1979 - 1 decembrie 1980 pentru efectuarea stagiului militar. In aceasta perioada am desfasurat din februarie 1978 pana aprilie 2001 inclusiv am avut grupa I de munca, iar din mai 2001 pana in prezent nu mai beneficez de grupa I de munca.
As dori sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat, respectiv de drept.
Va multumesc! Astept raspunsul dumneavoastra!
barbatesc
22 ani grupa I de munca