Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand pot iesi la pensie?

Buna seara! Sunt nascut la data de 23.04.1959, si lucrez la CFR din luna februarie 1978, pana in prezent, cu intreruperea activitatii in perioada iunie 1979 - 1 decembrie 1980 pentru efectuarea stagiului militar. In aceasta perioada am desfasurat din februarie 1978 pana aprilie 2001 inclusiv am avut grupa I de munca, iar din mai 2001 pana in prezent nu mai beneficez de grupa I de munca.
As dori sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat, respectiv de drept.
Va multumesc! Astept raspunsul dumneavoastra!
barbatesc
22 ani grupa I de munca
alexandra1308, utilizator
Reveniti, va rog, cu urmatoarele precizari:
-sexul dvs.;
-perioada exacta, in ani intregi, in care ati lucrat in grupa I de munca.
Barbatesc
22 de ani de grupa I de munca
alexandra1308 a scris:

Barbatesc
22 de ani de grupa I de munca

Ca date generale, un barbat nascut in 1959 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Intrucat ati lucrat 22 de ani in grupa I de munca, beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 13 ani, conform art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000. Aceasta reducere se va face conform alin. 4 al articolului mentionat anterior, din varsta prevazuta in anexa 3 a Legii nr. 19/2000, respectiv cei 13 ani se scad din 63 ani si 9 luni. Prin urmare, la 50 de ani si 9 luni, adica la finalul acestei luni, puteti depune dosarul pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.

Atentie! Daca ati lucrat mai putin de 22 de ani intregi in grupa I de munca, reducerea varstei standard de pensionare este de 12 ani.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
As vrea sa recorectez. Am 20 de ani 11luni si 8 zile la grupa I de munca, in acest caz reducerea varstei standard de pensionare este tot de 12 ani?
Va multumesc!
Da, pentru 20 de ani in gr.I de munca reducerea varstei de pensionare este de 12 ani, asa cum v-a spus colega mea, @Gabriela Pintea:
Atentie! Daca ati lucrat mai putin de 22 de ani intregi in grupa I de munca, reducerea varstei standard de pensionare este de 12 ani.