Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CAND POT SA MA PENSIONEZ ANTICIPAT.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CAND POT SA MA PENSIONEZ ANTICIPAT.

Sunt nascut in 05.06.1958 si am inceput sa lucrez din 01.08.1978 cu vechime neatrerupta in munca. Am lucrat in grupa I de munca 21,6 ani, si am avut in anul 2007 6(sase) luni concediu medical .
Cand credeti ca pot sa ma pensionez anticipat.
Va multumesc.
Date generale: Un barbat nascut in 1958 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar cel minim de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Stagiului realizat de dvs. de aproximativ 31 de ani i se adauga stagiul aferent activitatii desfasurate in grupa I de munca de 10 ani si 6 luni, rezultand un stagiu total de 41 de ani si 6 luni. Din punctul de vedere al stagiului indepliniti conditiile pentru a beneficia atat de pensie pentru limita de varsta cat si de pensie anticipata partiala.

Varsta standard de pensionare: Pentru activitatea desfasurata in grupa I de munca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni.
Atentie! Prevederile art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000 referitoare la reducerea varstei standard nu sunt aplicabile intrucat inceteaza sa mai produca efecte din 01.04.2011 (in ipoteza in care Legea nr. 19/2000 ramane in vigoare pana atunci).

Prin urmare, puteti beneficia de pensie anticipata partiala cand veti implini 60 de ani si de pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 60 de ani si 6 luni.

Cum pana in 2018 se va schimba legislatia, astept sa reveniti. :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Urmare celor 21 ani de Gr. I de munca, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 12 ani si va puteti pensiona pentru Limita de varsta la data de 05.03.2010.
(conform ART. 167^1 si Anexa 3 din Lg. 19/2000)
@Bruta

Reducerea varstei standard cu 12 ani inseamna, pentru un barbat nascut in iunie 1958, posibilitatea de a beneficia de pensie la 53 de ani, adica in iunie 2011, data la care art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000 nu mai produce efecte.
Imi scapa mie ceva?

Gabriela Pintea
* in Anexa 3 din lg 19 la barbati:
decembrie 2009 - martie 2010 daca au varsta de 63 ani si 9 luni -12 ani = 51 ani si 9 luni
* calculam cand indeplineste aceasta varsta:
1958.06.05 + 51 ani si 9 luni = 2010.03.05.
..............................................................................................................................
Speta
*DACA ar fi indeplinit varsta - sa zicem - in aprilie 2010, ne uitam iar in Anexa 3 si observam ca un barbat in perioada:
aprilie 2010 - iulie 2010 trenuie sa aiba varsta de 63 ani si 10 luni - 12 ani = 51 ani si 10 luni
- calculam cand indeplineste aceasta varsta:
1958.06.05 + 51 ani si 10 luni = 2010.04.05. - data la care art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000 nu mai produce efecte.
*************************************************************************************
Sunt anumite cazuri cand reducerea varstei urmare grupei I sa te arunce in Anexa 3 din transa in transa pana cans se indeplineste conditia de pensionare.
ANEXA 3 se foloseste numai pentru reducerile de varsta pt Gr. I de munca !!!
Bruta a scris:

ANEXA 3 se foloseste numai pentru reducerile de varsta pt Gr. I de munca !!!

Ei, aici v-as putea contrazice cu cazuri concrete cand s-a aplicat anexa 9 din Ordinul nr. 340/2001. Dar, cum discutam teoria, nu practica ce ne omoara...
Poate va confirmati contul, as vrea sa va invit la discutiile tehnice.
Va multumesc frumos pentru raspuns! :bow:

Gabriela Pintea