avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate Marius58

Activitate Marius58

Buna ziua! Suntem doi frati care locuim in aceeasi curte dar de o luna avem fiecare act de proprietate pe casa si teren. Cui revine datoria sa ne masoare proprietatile in vederea delimitarii terenurilor fiecaruia asa cum este in acte acum? Firmei (de cadastru) la care am facut actele sau primariei de care apartinem? In cazul firmei (de cadastru) este inclusa masurarea pentru delimitarea terenurilor in banii pe care i-am dat pentru acte? In cazul primariei, trebuie sa platim daca vine sa ne masoare? O alta nelamurire: Eu vreau sa construiesc un gard, sa ma separ de fratele meu, in urma numeroaselor scandaluri pe care mi le face, chiar si acum cand am act pe casa si teren. Latimea terenului de la gardul vecinului la un colt al casei fratelui meu este de 1.94 metrii, mie revenindu-mi 1,44 in urma masuratorilor facute de firma de cadastru si trecute in act. La celalalt colt al casei fratelui meu, latimea terenului de la gardul vecinului pana in casa fratelui meu este de 2,64, mie revenindu-mi 1,32. Am dreptul sa construiesc un gard (pe proprietatea mea) in aceste conditii exact unde am 1,44 la un capat si 1,32 la celalalt capat? As vrea sa construiesc gardul din tabla+temelia.La ce inaltime pot ridica gardul? Imi trebuie autorizatie pentru construirea gardului? Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Cand pot iesi la pensie?
Va multumesc mult pentru ajutor! Cu stima, Marius Ciobanca
Buna ziua! Tatal meu (n. 15.04.1956) lucreaza la o societate comerciala si a cotizat peste 35 de ani la Casa de Pensii, poate iesi anticipat la pensie? Ce reducere i se poate acorda si in ce conditii? Va rog specificati daca se poate legea, articolul si anul. Va multumesc! Marius

Am uitat sa mentionez ca a lucrat pe grupa a II-a 26 de ani si pe grupa I 2 ani si 4 luni.Pe langa acesti 5 ani de reducere mai poate beneficia si de o alta reducere avand in vedere ca a lucrat 26 de ani pe gr. a II-a si 2 ani si 4 luni pe gr.I Va multumesc! Cu stima, Marius Ciobanca