avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate Ivantu Mihaela

Activitate Ivantu Mihaela

Răspuns la discuția daune accident auto
Eu sunt victima unui accident suferit datorita unei persoane care nu poseda carnet de conducere si care am aflat apoi avea alcoolemie 1,70.Dumneavoastra am inteles ca ati circulat normal,este vvorba in cazul dvs. de o clipa de neatentie,sau pur si simplu ceasul rau.Dar sa spuneti ca cele doua persoane n-au avut nimic,este prea de tot,pentru ca initial nici eu nici sotul meu n-am avut nimic,ca a doua zi sa avem dificultati la respiratie,sa ne doara tot toracele si sa avem nenumarate echimoze,care au disparut dupa circa 3 saptamani,a doua zi sotul sa descopere la efectuarea unei radiografii ca are fractura la laba piciorului drept,am avut dureri,cosmaruri,n-am putut sa ne gospodarim singuri,am avut nevoie de ajutorul altor persoane,etc.Nu e simplu.Si mai este vorba si de trauma psihica.Mie mi-a dat societatea de asigurare dauna totala si pot sa va spun cu banii de la ei nu pot sa-mi cumpar o masina similara,la second bineinteles.Pentru orice accident suferit,trauma fizica si psihica nu va putea fi niciodata evaluata in bani.Eu nu doresc nimanui sa treaca prin cosmarul prin care am trecut eu.Impactul la ciocnire a fost devastator.Asa ca nu cred ca ar trebui sa fiti suspicioasa vis-a vis de felul in care persoanele respective si-au dobandit certificatele medicale.
Răspuns la discuția Vacinarea obligatorie in scoli
Nu stiu daca este ortodox sa ameninti un elev pentru a se vaccina impotriva unor maladii,insa este o lipsa de informare generala dar si o doza de inconstienta a celor care refuza vaccinarile... Noi romanii ar trebui sa luam exemplu de la occidentali care merg la controale medicale anuale,pentru a descoperi la timp o anumita afectiune .Cred ca daca elevului respectiv i s-ar fi explicat ca nu risca nimic vaccinandu-se,dimpotriva ca acest vaccin ii este benefic,l-ar fi facut.Deasemeni daca medicul scolar ar fi discutat cu el ,parintii deasemeni nu se ajungea la acest,,santaj,,
Răspuns la discuția Accident auto
Iar in ceea ce priveste valoarea politei de asigurare,lucratorul asirom la valoarea de 15000 a asigurat-o desi masina era fabricata in nov.2007,inmatricutala in martie 2008,factura de cumparare in 2008 a fost de 27.000 euro,eu am cumparat masina second in iulie 2009 cu 21.000 km la bord cu bani cash-fara imprumut la banca asa cum credeti dvs.
Răspuns la discuția Accident auto
Sunteti foarte amabil,dar nu ati inteles exact ceea ce am postat in data de 12,nu am preferinte deosebite ci numai pretentia sa am o masina asa cum am avut-nu ati fost atent la detaliile din prima postare a mea,masinile despre care vorbiti dvs.sunt in leasing si sunt pe benzina,eu nu am avut masina nici in lleasing nici pe benzina si inca un detaliu mult mai important pe care nu l-ati observat este acella ca sunt revoltata fata de inconstientii care circula pe strazi la modul cum a circulat cel care a provocat accidentul.As fi dorit sa discut mai degraba cu un avocat pentru ca indivizi de genul acesta trebuie sa fie pedepsit exemplar ca alta data sa nu se mai intample asa ceva.Poate in felul acesta si altii ca el nu ar mai indrazni sa mai incalce legea-deci ar fi mai putine tragedii pe soselele patriei.
Răspuns la discuția Accident auto
Va multumesc pentru sfaturile primite,inteleg ca trebuie sa plec capul in fata celui care m-a pagubit,din cauza caruia am avut atatea suferinte,sa accept ideea ca eventual puteam sa ramanem handicapati din cauza unui individ inconstient,ca asa este la noi.....trebuie sa inghitim toate mizeriile....sa raman si fara masina si traumatizata iar individul sa se plimbe bine merci,ca eu sunt fraiera si n-am nici o pretentie,sau mai bine sa-i multumesc pentru ,,binele'' pe care mi l-a facut.Si as mai fi recunoscatoare daca cineva mi-ar gasi o masina asa cum am avut cu 15000.Si daca as avea 4 clase sau daca as fi coborat din bananier poate as fi acceptat,dar in cazul meu cu respect va spun ca nu accept asa ceva.
Răspuns la discuția Accident auto
va multumesc pentru raspunsurile primite,acelasi lucru mi s-a spus azi si la Craiova la soc.de asigurari.Ideea este ca inainte de accidentul suferit,accident de care nu suntem vinovati conform procesului verbal incheiat de politie am avut o masina pe care nu o mai am si pe care nu o mai pot achizitiona la 15.000 de euro ,suma pe care mi-o da asiguratorul.Pe toate saiturile de masini second un Nissan Qashqai cu toatae dotarile minus tapiserie de piele o asemenea masina costa nu o cumperi fara 20.000.Ce as putea sa mai fac pentru a avea din nou aceeasi masina .In declaratiile de la politie am scris ca nu am nici o pretentie de la cel care a cauzat accidentul decat sa mi-o repare.Acum in cazul cand acesta nu mai are ce sa repare ce pot sa fac ,sa schimb declaratia de la politie,sa-l actionez in judecata si pe el si pe patronul lui italian care i-a incredintat acasta masina desi acesta stia ca respectivul nu poseda carnet de conducere?
Răspuns la discuția Accident auto
Masina celui vinovat de producerea accidentului de fapt nu era masina lui ci a unui patron italian la care acesta era angajat si da,avea RCA la o firma care are corespondent in Romania-nu stiu clar care este,banuiesc chiar Asirom unde am si eu,abia de cateva zile am inceput sa ne miscam ptr.rezolvarea problemei din cauza traumatismelor avute.Dauna am avizat-o pe asigurarea mea Casco,desi era normal sa o fac pe RCA-ul lui,politistii nu au putut sa-mi raspunda cand i-am intrebat de ce nu pot sa repar masina pe asigurarea lui RCA.De mentionat faptul ca masina era inmatriculata in Italia.Pe Contractul de asigurare la sectiunea Cod fransiza la punctul A este completat 5 la suta din orice dauna dar nu mai putin de 150 de euro.Insa in contract este urmatorul art.,,De asemenea,din suma datorata drept despagubire,asiguratorul va retine fransiza prevazuta in Contractul de asigurare.Prin exceptie de la aceasta prevedere cuantumul despagubirii datorate nu se diminueaza cu valoarea fransizei de baza in urmatoarele situatii:despagubirea se datoreaza pentru pagubele produse din culpa exclusiva a unor terte persoane aflate in afara autovehiculului asigurat,identificate si care au incheiat o asigurare obligatorie de raspundere civila auto la data producerii prejudiciului,,.
Discuție Accident auto
In data de 19.12.2009 am avut un accident pe ruta Craiova Calafat la 20 km de Craiova in padurea Radovanului.Circulam regulamentar cu viteza de aprox. 70 km deoarece parcursesem circa 100 de metri de la iesirea dintr-o curba cu unghi de 90 de grade cand din contrasens un autoturism Toyota Yaris a parasit banda de mers si a trecut pe banda noastra.Impactul nu a putut fi evitat desi sotul meu care conducea a luat volan dreapta insa nu prea mult deoarece riscam sa intram in padure si instinctiv a franat cat a putut.De precizat este faptul ca impactul a fost devastator,ne-a afectat toata partea fata stanga a masinii,aripa dreapta fata si portiera dreapta fata.Au sarit toate airbag-urile iar masina s-a pozitionat perpendicular pe sosea cu portbagajul catre padure.Tin sa mentionez ca soferul care a cauzat accidentul nu avea carnet de conducere auto si dupa cum am constatat noi se afla in stare de ebrietate.Imediat dupa impact am acordat primul ajutor soferului accidentat,adica omul isi inghitise limba,i-am tras-o,am chemat salvarea si politia prin serviciul 112 si cam atat.Acum problema este ca societatea la care am avut asigurare Casco in urma evaluarii a dat dauna totala si nici unul din lucratorii de acolo nu pot sa-mi spuna cati bani voi primi de la ei,exista variante cu 60 la suta,80 la suta,sa vanda ei epava pe web,astfel incat nu mai inteleg nimic.In declaratia pe care am dat-o la politie am spus ca nu am alte pretentii decat ca respectivul care este vinovat sa-mi repare masina nestiind in momentul respectiv ca este dauna totala.Mentionez ca atat eu cat si sotul avem certificate medico-legale,deoarece am suferit din cauza airbag-urilor,a centurilor care ne-au strans ca niste chingi cat si a impactului,respectivul avea in jur de 100 km pe ora.Autoturismul meu-Nissan Qashqai,inmatriculat in iunie 2008,cu 35.000 km la bord era asigurat la suma de 15.000 de euro,ori cu cat imi dau cei de la asigurari si nici nu stiu cat nu pot sa mai achizitionez altul.Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez.Va multumesc.