avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate andd

Activitate andd

buna seara,am o intrebare daca ma poate lamuri cineva.am divortat anul trecut in august desi am iregistrat cererea de divort din 2010,sotul meu a fost obligat sa platesca pensie alimentara minorei inca din luna cand a fost inregistrata cererea de divort,la sentinta finala i s-a stabilit un cuantum de plata lunar plus cel din urma.s-a ajuns la o suma frumusica de plata dar problema e ca nu mai stiu nimic de fostul sot,a parasit tara de 4 ani si nu stie nimeni nimic de el,poate fi obligata mama lui pentru plata pensiei minorei?daca da cum as putea face asta?cum imi pot recupera banii?
Discuție ajutor,
buna ziua,sunt o mama disperata,de un an jumate sotul meu ne-a abandonat pe mine si fetita mea minora plecand in strainatate,ne-a lasat fara nici un sprijin ,financiar,moral,nu ne-a mai dat nici un semn de viata,efectiv a refuzat o legatura cu noi.am fost casatoriti in alt judet,eu m-am mutat la parinti si imi cresc fetita singura.nu am nici o pretentie financiara doar vreau sa divortez sa imi pot reface viata si sa imi cresc cum se cuvine copilul.pot inainta divortul de unde am acum domiciliul?nu am posibilitatea de deplasare in judetul unde am avut ultimul domiciliu stabil
va multumesc si astept un sfat va implor