Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ajutor,
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ajutor,

buna ziua,sunt o mama disperata,de un an jumate sotul meu ne-a abandonat pe mine si fetita mea minora plecand in strainatate,ne-a lasat fara nici un sprijin ,financiar,moral,nu ne-a mai dat nici un semn de viata,efectiv a refuzat o legatura cu noi.am fost casatoriti in alt judet,eu m-am mutat la parinti si imi cresc fetita singura.nu am nici o pretentie financiara doar vreau sa divortez sa imi pot reface viata si sa imi cresc cum se cuvine copilul.pot inainta divortul de unde am acum domiciliul?nu am posibilitatea de deplasare in judetul unde am avut ultimul domiciliu stabil
va multumesc si astept un sfat va implor
Art 5Cpc
Cererea se face la instanta domiciliului paratului. Daca paratul are domiciliul in strainatate sau nu are domiciliu cunoscut, cererea se face la instanta resedintei sale din tara, iar daca nu are nici resedinta cunoscuta, la instanta domiciliului sau resedintei reclamantului.