Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intrebare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intrebare

buna ziua ma poate ajuta cineva ? sint casatorita din 2006 sotul mia preluat numele am locuit inpreuna 3 luni vreau sa dau divort si nu stiu nimic de el si nui cunosc rudele si nici domiciliu eu acum locuesc in alt oras cum pot da divort in cazul asta multumesc
1. Contacatati un avocat care sa va reprezinte interesele.
2. Cred ca se poate fie deschide procedura de divort prin formularea si depunerea unei cereri la instanta de juidecata, fie tot prin instanta sa fie declarat disparut.
Introduceti cererea de divort la instanta de la domiciliul dv.
Art. 607 C.proc.civ prevede "Cererea de divort este de competenta judecatoriei in circumscriptia careia se afla cel din urma domiciliu comun al sotilor. Daca sotii nu au avut domiciliu comun sau daca niciunul din soti nu mai locuieste in circumscriptia judecatoriei in care se afla cel din urma domiciliu comun, judecatoria competenta este aceea in circumscriptia careia isi are domiciliul paratul, iar cand paratul nu are domiciliu in tara, este competenta judecatoria in circumscriptia caruia isi are domiciliul reclamantul.", iar art.5 C.proc.civ prevede "cererea se face la instanta domiciliului paratului. Daca paratul are domiciliul in strainatate sau nu are domiciliu cunoscut, cererea se face la instanta resedintei sale din tara, iar daca nu are nici resedinta cunoscuta, la instanta domiciliului sau resedintei reclamantului".