Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... locul divortului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

locul divortului

Va rog sa-mi spuneti unde trebuie introdus divortul daca ultimul domiciliu comun si casatoria au fost in Ploiesti iar acum eu locuiesc in Constanta si sotul in Arad? Se poate si-n Constanta? Multumesc!
Arad
Competenţa în materie de divorţ aparţine judecătoriei în a cărei rază teritorială se află ultimul domiciliu comun al soţilor.

Dacă soţii nu au avut domiciliu comun sau dacă nici unul dintre soţi nu mai locuieşte în raza teritorială a judecătoriei în care se afla cel din urmă domiciliu comun, judecătoria competentă este cea de la domiciliul pârâtului. În cazul în care pârâtul nu are domiciliul în ţară, competenţa aparţine judecătoriei de la domiciliul reclamantului.

Competenta e judecatoria din Arad.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Regulile privitoare la competenţa judecată a divorţului fac obiectul dispoziţiilor cuprinse în art. 607 c.proc.civ.
În ce priveşte competenţa teritorială întâlnim dispoziţii derogării de la regula actor sequitur forum rei consacrată de art. 5 c.proc.civ. Astfel, potrivit art. 607 c.proc.civ., cererea de divorţ este de competenţa judecătoriei în circumscripţia căreia se află cel din urmă domiciliu comun al soţilor , însă numai dacă la data introducerii acţiunii cel puţin unul dintre soţi mai locuieşte în circumscripţia judecătoriei în care se află cel din urmă domiciliu comun .

Pentru determinarea competenţei teritoriale prezintă importanţă domiciliul comun al soţilor de la data introducerii acţiunii; schimbarea ulterioară a domiciliului soţilor, pe parcursul procesului, nu prezintă interes şi nu influenţează competenţa deja stabilită .
În cazul în care nici unul dintre soţi nu mai locuieşte în circumscripţia judecătoriei ultimului domiciliu comun, competenţa de a soluţiona procesul de divorţ aparţine instanţei a cărei rază teritorială se află domiciliul sau reşedinţa soţului pârât .
Cornel Vasile, Consilier juridic