Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort din strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort din strainatate

buna ziua!daca unul dintre soti lucreaza in strainatate,in ce tara se poate deschide proces de divort?multumesc anticipat
Casatoria a fost incheiata in Romania? Daca da,atunci actiunea de divort o veti depune la judecatoria din raza ultimului domiciliu comun.
luiza2008, utilizator
1.-Cererea de divort este de competenta Judecatoriei in a carei raza de activitate se afla cel din urma domiciliu comun al sotilor,insa numai daca la data introducerii actiunii cel putin unul dintre soti mai locuieste in circumscriptia judecatoriei in care se afla cel din urma domiciliu comun.
2-Daca sotii nu au avut domiciliu comunsau ,la data introducerii cererii de divort nici unul din soti nu mai locuieste in circumscriptia judecatoriei ultimului domiciliu comun,se aplica potrivit art.607 C.pr. civ regula de dr comun,astfel ca este competenta judecatoria de la domiciliul paratului.
3-Daca sotul parat nu are domiciliul in tara este competenta judecatoria in circumscriptia careia isi are domiciliul reclamantul.Daca sotul parat nu are domiciliul si resedinta cunoscute,competenta revine tot judecatoriei in circumscriptia careia domiciliaza reclamantul.