Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

cine imi poate spune dupa intrarea in vigoare a noului cod la 1 octombrie cel care da divort [reclamant] poate inainta cererea de divort la ori ce tribunal din tara ? mai ales daca nui cunoaste domiciliu celuilant? va multumesc
Nu, disp.art 607 din c.proc.civ. raman neschimbate.
Cererea de divort este de competenta instantei in circumscriptia caruia se afla cel din urma domiciliu comun al sotilor.
Daca sotii nu au avut domiciliu comun sau daca nici unul din soti nu mai locuieste in circumscriptia instantei in care se afla cel din urma domiciliu comun, instanta competenta este aceea in circumscriptia careia isi are domiciliul paratul, iar cand paratul nu are domiciliu in tara, este competenta instanta in circumscriptia careia isi are domiciliul reclamantul.

tocmai asta este nu am avut domiciliu comun in fapt am convetuit doar 3 luni ,domiciliu lui Craiova in buletin eu Bucuresti cu resedinta in Resita ,el find plecat din cite stiu la un frate in america cum dovedesc ca e plecat ? va multumesc
Domiciliul comun este acela in care ati convietuit in fapt cele 3 luni.
Citarea paratului la ultimul domiciliu cunoscut in Craiova, apoi in functie de modul in care se intoarce procesul -verbal de indeplinire a procedurii de citare, respectiv daca acesta nu ma locuieste la acea adresa, este necesar sa solicitati prin intermediul instantei o adresa catre SEIP pentru verificarea adresei de domiciliu cu care se afla in evidente, apoi cu incuviintarea instantei procedura conf. art 95 c.proc.civ.-citarea prin publicitate.