avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 406 soluții astăzi
Forum Activitate cosma mv

Activitate cosma mv

Discuție Zile ibere
Buna ziua,
Va rog sa-mi comunicati daca in cazul decesului bunicii sotiei mele beneficiez de zile libere platita. Firma la care lucrez nu are contract colectiv de munca.
Conform legii este specificat doar :
- la decesul bunicilor, fratilor, surorilor – 1 zi;
Multumesc.
Buna ziua,
Sunt actionar si administrator intr-un S.A., in acelasi timp am un SRL in care sunt asociat unic si administrator. Intre cele doua firme exista un contract de mandat prin care eu consiliez firma (S.A.), si in functie de cifra de afaceri a SA-ului, SRL-ul emite in fiecare luna o factura, pe baza unui raport de activitate.
Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo lege care interzice asa ceva, intrucat in urma unui control de la finante nu vor sa recunoasca TVA-ul dedus din facturile emise de catre SRL si implicit acuza ca exista un conflict de interese intrucat sunt administrator in cele doua firme.
Multumesc.Astept pareri cat mai urgent.
am un contract care din mai multe motive l-am onorat cu intirziere, acum dupa finalizare clientul emite o factura de penalitati, pina aici totul ok, doar ca factura de penalitati include TVA, si acesta nici macar nu este defalcat separat pe factura, este inclus in penalitati.
Sincer este prima data cind intilnesc asa cv. rog un raspuns dc este posibil.