avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate gina tudor

Activitate gina tudor

Buna ziua !
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns . Tatal meu a murit pe 31 decembrie 2009 , si a avut 2 carduri de credit fara asigurare , la TBI si la EFG . Acum , institutiile respective ne someaza pe noi , copiii , sa lichidam acele carduri . Nu mi se pare corect , moral , cinstit ( legal vreau sa-mi spuneti dvs ) ca noi sa platim niste bani pe care nu i-am vazut niciodata , nu ne-am folosit in nici un fel de ei si , mai mult decat atat , sa dam si dobanda pt ei !!! Cand s-au incheiat acele contracte , tata a garantat doar cu pensia dumnealui , fara alt garant/coplatitor ori garantii imobiliare . Daca au dreptate acele institutii , de ce mie mi s-a cerut garantie imobiliara (am achitat taxe fff mari pt ea) pt un credit la banca , de ce se mai incheie acele asigurari de viata pt credite de nevoi personale daca tot se gaseste cineva sa plateasca acei bani in cazul in care imprumutatul decedeaza ori , stiu eu , fuge din tara ?
Va rog din suflet sa-mi raspundeti cat mai repede deoarece cei de la TBI vor sa ne execute silit ( tata era restant la dumnealor).
Multumesc pt intelegere!
Cu respect,
GinaTudor