avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate dianuzza

Activitate dianuzza

Răspuns la discuția cine plateste concediul prenatal
Da acum este foarte clar.Va multumim foarte mult pentru indrumari!
Răspuns la discuția cine plateste concediul prenatal
Buna ziua,

Va multumim pentru raspuns.Si pe mine m-a interesat raspunsul Dvs, pt a nu intampina probleme mai tarziu cand voi intra si eu in somaj si prenatal.
V-as ruga foarte mult daca se poate sa fiti un pic mai pe intelesul nostru.Eu una nu am inteles foarte clar raspunsul Dvs.

Va multumesc anticipat,
Răspuns la discuția cine plateste concediul prenatal
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
Răspuns la discuția cine plateste concediul prenatal
Buna ziua. Va rog daca puteti sa ma ajutati cu o lamurire, deoarece m-am tot documentat insa nu mai inteleg nimic. Sunt insarcinata in 4 luni jumate si lucrez la o firma de 2 ani jumate. Eu ar trebui sa nasc in luna iunie.Problema este ca firma unde lucrez se inchide in martie. Practic nu se inchide deocamdata, deoarece firma e intr-un proces ,insa vor desfiinta toate posturile. Ceea ce nu inteleg este dc pe de o parte se scrie in codul muncii si in OUG 96/2003 ca salariatele gravide,lauze, aflate in prenatal,postnatal sau in concediu de crestere a copilului, nu pot fi concediate, insa in acelasi timp ele pot fi concediate daca se desfiinteaza postul. Pai, deci pana la urma ele pot foarte simplu sa fie concediate. Li se da o instiintare ca postul urmeaza a fi desfiintat si pa. Asa cum se va intampla si in cazul meu!
Va multumesc anticipat,