avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1977 soluții astăzi
Forum Activitate andreea a

Activitate andreea a

Buna ziua! De curand am terminat un proces de custodie , pensie alimentara si stabilire domiciliu minor pe care l-am castigat in parte. S-a facut apel de catre partea adversa insa nu a depus si motivele apelului.Este nevoie de avocat la apel in cazul meu ? multumesc anticipat!
Răspuns la discuția obtinere custodie
Motivele pt care imi doresc custodia exclusiva sunt mai multe. Nu ma deranjeaza atat ca nu se implica in cresterea lui, niciodata nu a fost afectuos si apropiat cu copilul. Vreau doar sa pot sa iau deciziile cu privire la copil fara sa.mi dea vreun acord, pt ca de cele mai multe ori nu este de acord cu actiunile mele sau at cand este nu are timp si pt asta trebuie sa fac procuri pt a.mi termina actiunile ( de ex. pasaport sau excursii).
Am divortat la notariat si am convenit ca in mod egal cheltuielile sa fie impartite in ceea ce priveste cresterea si educarea precum si timpul sa fie alocat in mod egal. Problema e ca copilul nu isi exprima dorinta de a.si petrece timp cu el dar nici tatal nu il cauta.
Buna ziua! As dori sa stiu ce pot face pt a obtine custodia copilului in situatia in care am divortat la un notariat cand copilul avea 7 ani, custodia fiind comuna. Pot schimba acest lucru intrucat tatal copilului nu a mai contribuit financiar si nici nu a petrecut timpul cu el.Copilul are acum 9 ani si 5 luni.Cat poate sa influienteze decizia copilulului de a ramane cu mine lucru care si-l doreste? Ce demersuri urmeaza ? Va mutumesc anticipat!
am fost in concediul de crestere a copilului timp de 2 ani.dupa aceasta perioada nu am mai lucrat .intrebarea mea este daca am dreptul la somaj si daca exista o perioada limita in care sa depun dosarul. va multumesc.