avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 959 soluții astăzi
Forum Activitate c500

Activitate c500

Răspuns la discuția succesiune intre mama si frati
INTREBARE:Saptamina viitoare se pare ca se va termina procesul,intrebarea mea este :Oare chiar este tirziu sa depunem la dosar chitanta cu dovada ca parintii mei aveau bani in momentul in care fratelui meu i-au luat apartament chiar daca asta nu dovedeste lucrul asta ci numai ca banii au fost scosi din cont cu 2 zile inainte.Chiar judecatorul poate sa nu tina cont de lucrul asta acum la sfirsit?Ce trebuie facut?Si cum?Chitanta va fi totusi depusa la dosar dar trebuie sa facem ceva ca sa fim convingatori si sa il facem pe procuror sa i-a decizia corecta .
Răspuns la discuția succesiune intre mama si frati
Multumesc mult doamnei Manuela Bernat pentru sfaturi si pentru incurajari,sunteti super=D>
Răspuns la discuția succesiune intre mama si frati
Si cine va stabilii valoarea imobilului si suma care va urma sa fie platita pe partea care i se cuvine,asta nu inteleg,caci fratele meu ,,vrea cit mai mult,, citez ce a spus el.Eu cit trebuie sa-i dau .
Răspuns la discuția succesiune intre mama si frati
Ce urmeaza daca partile nu se inteleg ,cine stabileste valoarea pe m2 si termenul de rascumparare
Răspuns la discuția succesiune intre mama si frati
Da dar important acum e sa stiu ce sa fac ma departe sa nu fac si eu alte greseli care or sa ma coste,din punct de vedere juridic ca nu prea ma pricep mai deloc.
Răspuns la discuția succesiune intre mama si frati
Nu vreau sa ma intelegeti gresit ,la tribunal e proces numai pentru succesiune si nu stiu ce va urma,oare acolo trebuie sa punem termen pe perioada de cumparare a partii fratelui meu?s-au se va deschide un alt proces pentru a se stabilii?Si mai am o intrebare care ma ucide...oare pretul apartamentului va fi acela de pe piata de vinzare?
Răspuns la discuția succesiune intre mama si frati
mama zice ca ea nu stie ce a facut tata iar banii erau pe numele lui si nu are proba ca banii astia au existat cu toate ca i-au dobindit in urma vinderii unui apartament mai mare.
Răspuns la discuția succesiune intre mama si frati
da ,fratelui meu i se cuvine doar o patrime din jumatate de apartament,iar el ne impune sa-i dam banii in termen de 3 luni.Ieri si-a trimis avocatul pe care da abia si la pus sa o intimideze pe mama cu termenul asta ca daca nu o va plimba prin instanta iar mama s-a speriat.
Răspuns la discuția succesiune intre mama si frati
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri,apreciez mult
Răspuns la discuția succesiune intre mama si frati
Se va termina pe 21 ianuarie anul asta.As dori sa stiu care este termenul legal de a cumpara partea fratelui meu si in ce conditii sa ii dau banii ca sa nu ma pacaleasca,sora mea imi va vinde partea impreuna cu mama dupa proces .
tata nu a semnat nici un act precum ca a cumparat apartamentul fratelui meu iar mama nu stie ce a facut tata si cu cine a vorbit ca totul a fost aranjat de fratele meu.