avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1747 soluții astăzi
Forum Activitate geluanghel

Activitate geluanghel

Multumesc pentru raspuns.
Daca nu ajung la o intelegere pe cale amiabila cu asociatia de proprietari, o sa ma adresez instantei.
Buna ziua,
va multumesc pt. raspunsuri. In ceea ce priveste postul dlui carol_lorac, il informez pe acesta ca OBIECTIV gandind, "camasa este mai aproape de corp decat haina" iar faptul ca eu platesc un serviciu/produs de care nu beneficiez ma ustura atat la buzunar dar si dpdv ideologic. Si ca sa va spulber temerea ca eu creez un disconfort vecinilor mei, aflati ca singurul meu vecin este cel de deasupra (et.2) la parter este spatiu comercial care nu functioneaza (si nu este incalzit) de ani buni. Cat despre vecinul meu de la 2, un principiu elementar al fizicii spune ca aerul cald se ridica in timp ce al rece coboara. Concluzia este ca NU beneficiez de caldura vecinului de deasupra, pe cand el beneficiaza de cele cateva grade din apartamentul meu care-i incalzesc pardoseala.
Mergand pe firul logicii dvs. (destul de comunista - binele maselor, producem, consumam, ne incalzim la gramada samd - poate incercati reeditarea unui falanster gen cel de la Scaieni Prahova, daca stiti despre ce vorbesc), eu trebuie sa cer incalzirea spatiului comercial de la parter, din cauza caruia simt un disconfort, ca sa nu mai vorbesc despre cat sufera plantele care locuiesc in lipsa mea in apartament.
Eu doresc sa PLATESC doar ce CONSUM si mi se pare legitim acest lucru.
Va rog, pe cei cu mai multa experianta in ale asociatiilor de proprietari, sa-mi spuneti daca exista o parghie legala sa obtin acest lucru si daca am sanse de castig in cazul in care se ajunge in instanta.

Va multumesc anticipat.
Cu stima
Buna ziua,
avem repartitoare de scara si in urma cu 2 ani toti locatarii au montat repartioare pe calorifere. Dupa 2 ani si-au facut calcule(lele) si au ajuns la concluzia ca este mai bine sa plateasca la pausar. Acest lucru ma dezavantajeaza deoarece eu nu locuiesc in apartament si caloriferele sunt inchise. La alte scari din cadrul aceleiasi asociatii se citesc repartioarele, iar la scara noastra s-a sistat citirea lor.
Ce trebuie sa fac dpdv legal ca sa platesc la indexul de pe repartitoare + cheltuielile comune ? Mentionez ca nu am avut niciodata restante.

Multumesc,