avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1807 soluții astăzi
Forum Activitate avoff

Activitate avoff

Fila CEC nu am completat-o eu . A fost completata de catre debitor.Problema este ca fila CEC are valoare de 150 milioane iar Biletul la ordin de 300 milioane . Din pacate administratorul societatii caruia i-am girat Biletul la Ordin NU IL PUNE IN EXECUTARE IMPOTRIVA debitorului . Asa ca o sa solicit recuperarea creantelor pe baza facturilor acceptate si a CEC-ului.
Posesorul biletului la ordin (girat) imi cere sa platesc eu debitul .
Am facut plangere dar s-a respins.Asta s-a intamplat in ianuarie 2005.De atunci nu am mai intreprins nimic.Fila CECin original este la Parchet sect 3.
Nu am investit CEC-ul cu formula exexutorie.Ce procedura trebuie sa urmez ? Este costisitoare ? Mentionez ca CEC-ul este emis in 0ctombrie 2003 si scadent in noiembrie 2003. Este scris,semnat si stampilat de catre debitor.
Multumesc pentru raspuns.
Va rog sa ma ajutati cu urmatorea speta :
In anul 2003 am vandut catre [XXXXXXXXX] SRL din Bucuresti mai multe marfuri.Pentru acestea am primit de la [XXXXXXXXX] SRL o fila CEC in valoare de 155 milioane si un bilet la ordin de 300 milioane. Biletul la ordin l-am girat catre societatea de la care cumparasem la randul meu marfa de 300 milioane.Cand societatea a introdus la plata biletul la ordin de 300 milioane , acesta a fost refuzat pe motivul lipsa totala disponibil.Acelasi lucru s-a intamplat si cu fila CEC introdusa la banca.
Am facut plagere penala impotriva [XXXXXXXXX] SRL.In intervalul octombrie 2003-decembrie 2004 nu s-a intamplat nimic in cercetarea dosarului.In ianuarie 2005 solutia parchetului sector 3 a fost aceea de "neinceperea urmaririi penale impotriva asociatului unic al SC [XXXXXXXXX] SRL.Mentionez ca am toate facturile stampilate si semnate de catre administratorul societatii debitoare.Administratorul a fost de rea credintain toata aceasta perioada.Refuza total plata deoarece spune ca "nu are".
Ce ma sfatuiti sa fac in continuare ?

[++++mesaj editat de admin++++]